Jaką walutę zabrać ze sobą na wakacje?

Rego-Bis, 03.08.2020

Planując wakacje, często zastanawiamy się, gdzie i kiedy wymienić walutę. W zależności od wybranej destynacji, odpowiedź może być różna. W Polsce bez większego problemu powinniśmy móc zakupić chorwackie kuny czy bułgarskie lewy, większy problem może nas spotkać w przypadku chęci kupienia waluty albańskiej czy macedońskiej. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup w Polsce euro. To obecnie jeden z najbardziej uniwersalnych środków płatniczych. Wymiany, będącej w rzeczywistości zakupem obcej waluty, można dokonać w kantorze, ewentualnie w banku. Na popularności coraz bardziej zyskują także kantory internetowe – wymiany można więc dokonać nie wychodząc z domu. 

Euro jest środkiem płatniczym, który będzie możliwy do wymienienia w większości miejsc na świecie. Plusem posiadania euro jest więc fakt, że gdy nie wydamy całej gotówki podczas tegorocznych wakacji, pozostałe euro (a nie np. chorwackie kuny zakupione według średnio korzystnego kursu w Polsce) będzie możliwe do wymiany podczas kolejnych podróży. 

W dużej ilości kurortów turystycznych, nawet na Bałkanach, popularne stają się płatności kartą. Należy jednak pamiętać, że płatność kartą czy wypłata gotówki w zagranicznym bankomacie może okazać się wyjątkowo niekorzystna. Po pierwsze bank może mieć zupełnie inny przelicznik walutowy. Po drugie podczas takich operacji może być narzucana dodatkowa prowizja, nie tylko przez nasz bank, ale również ten zagraniczny, który pośredniczy w transakcji. Oczywiście płatność kartą jest bardzo wygodna, często też banki mają przygotowane specjalne oferty kont walutowych. Na popularności zyskuje także karta Revolut, idealne rozwiązanie dla fanów nowości technicznych – jedna karta kompatybilna z aplikacją w telefonie, obsługująca kilkadziesiąt walut, z bardzo niskimi kursami. Mimo różnych możliwości, warto pamiętać, że np. w bałkańskich krajach nadal najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. Kwestią, o której należy pamiętać wybierając się na wakacje do któregoś z krajów półwyspu, jest fakt, że w niewielkiej liczbie miejsc na Bałkanach, można wymienić polskie złotówki na lokalną walutę. To może być możliwe np. w Chorwacji, jednak lepiej nie planować, że w razie niewystarczającej ilości gotówki, wymieni się jeszcze trochę z tego, co mamy ze sobą w portfelu w formie złotówek – to może nam się nie udać. Posiadanie euro lub ewentualnie dolarów amerykańskich, jest dużo pewniejsze. Są to także waluty, którymi w części kurortów, w niektórych wyjątkowo turystycznych miejscach, można dokonywać płatności. 

Ciekawostkę może stanowić fakt, że walutą obowiązującą w Czarnogórze jest euro i w związku z tym tam wcale nie istnieją kantory. W Macedonii Północnej zaś kurs walut ustalany jest przez Bank Narodowy – będąc tam na wakacjach, nie trzeba robić rozeznania w kursach oferowanych przez różne kantory i przeliczać, który jest najkorzystniejszy, ponieważ wszędzie będzie ten sam. Waluta albańska – lek, możliwa jest właściwie do kupienia tylko na terenie Albanii, trudno ją zakupić w zagranicznych kantorach. Dlatego, podsumowując, najlepiej mieć przy sobie euro, które kolejno można wymieniać w ramach potrzeb. Jadąc np. na wycieczkę fakultatywną, warto też zapytać pilota, czy wymiana waluty jest konieczna. Wyjeżdżając na wycieczkę do bośniackiego Mostaru czy Medjugorie, mimo że oficjalną walutą jest tam marka zamienna, ze względu na ogromny ruch turystyczny, we wszystkich punktach z pamiątkami, barach i restauracjach, podaje się ceny także w euro.