Jak z „Wielkiego Turka” stał się Tito?

Rego-Bis, 08.08.2022

Drugim co do wysokości szczytem Macedonii Północnej jest Titow Wrw (Титов Врв). Ma on wysokość 2747 m n.p.m. Najwyższym jest Golem Korab (Голем Кораб) – 2764 m n.p.m.  położony w masywie górskim o tej samej nazwie (Korab), który oddziela Macedonię od Albanii. Co ciekawe Golem Korab jest zarazem najwyższym szczytem Albanii (albańska nazwa Maja e Korabit albo Mali i Korabit). Titow Wrw znajduje się w masywie górskim  Szar Płanina. Masyw ma łączną powierzchnię 1600 km. 56,25% tego obszaru znajduje się w Macedonii, 43,12% w Kosowie, a 0,63% w Albanii. Zarówno w Kosowie jak i Macedonii są zlokalizowane parki narodowe. Park Narodowy Szar Płanina jest najmłodszym macedońskim parkiem narodowym. Został on utworzony w 2021 roku. Od pasma górskiego pochodzi nazwa rasy psów Sarplaninac. Jest to rasa psów pasterskich i do dnia dzisiejszego można je spotkać w bałkańskich górach pilnujących stad owiec. 

Titow Wrw jest położony w północno-wschodniej części Macedonii w pobliżu miasta Tetowo. Stąd jest blisko do Kosowa. Tetowo jest zamieszkiwane przez mniejszość albańską i można tam podziwiać piękny meczet Aladża zwany „kolorowym” lub „malowanym”. Został on zbudowany w 1459 roku. Aktualna nazwa szczytu została nadana w 1953 roku na cześć przywódcy komunistycznej Jugosławii marszałka Josipa Broz Tito. Po ogłoszeniu niepodległości przez Macedonię w 1991 roku władze postanowiły nie zmieniać nazwy, ponieważ Tito wciąż jest popularny wśród Macedończyków, zwłaszcza starszej generacji. Co ciekawe już wcześniej szczyt nosił imię innego przywódcy Jugosławii, króla Aleksandra I pochodzącego z serbskiej dynastii Karadziordziewiczów. .

Został on zamordowany w Marsylii w czasie odwiedzin Francji przez bułgarskiego terrorystę  9 października 1934 roku. Władze Królestwa Jugosławii na jego cześć nazwały szczyt Aleksandrow Wrw (Александров Врв). Początkowo wierzchołek nosił nazwę Golem Turczin  (Голем Турчин), czyli „Wielki Turek.”  Na szczycie  Titow Wrw jest zlokalizowana wieża widokowa. Można do niego dotrzeć kilkoma trasami prowadzącym z popularnego górskiego kurortu Popova Šapka. Dosłowne tłumaczenie nazwy to „kapelusz popa”, czyli prawosławnego księdza.  Wioskę Popova Šapka położoną na wysokości około 1700 m n.p.m.  można odwiedzić zarówna zimą (istnieje kilka wyciągów narciarskich) jak i latem. Jeśli ktoś lubi połączenie gór i wody to może warto w 2022 udać się do Ochrydy z biurem podróży Rego-Bis? Ochryda znajduje się nad jeziorem Ochrydzkim z krystalicznie czystą wodą, bliziutko masywu górskiego i Parku Narodowego Galiczica (najwyższy szczyt po stronie macedońskiej to Magaro 2255 m n.p.m).