Gdzie tu można potańczyć?

Rego-Bis, 01.01.2021

Odwiedzając Albanię nie sposób nie usłyszeć dobiegającej zewsząd lokalnej muzyki - jak przystało na Bałkany cisza znaczy nuda.

Przygotowując się do wyczekiwanego urlopu część z nas zabiera specjalne kreacje by po błogim czasie na plaży wieczorem wyskoczyć gdzieś potańczyć, w większych miastach i kurortach często zobaczymy kluby czy lokale z muzyką na żywo. Przygotowani na dobrą zabawę wchodzimy do jednego z nadmorskich klubów, który przyciąga nas rytmicznymi dźwiękami z kilkudziesięciu metrów i nagle okazuje się, że w środku nikt nie tańczy. Rozglądając się widzimy ludzi przy stolikach, sączących kolorowe drinki, wzrok skierowany raczej w ekrany smartfonów, czasem ktoś w kącie się zakołysze. Takie sytuacje mogą być dla nas bardzo zaskakujące jednakże Albańczycy najlepiej się bawią przy muzyce folklorystycznej, tańcząc tradycyjne tańce, wtedy możemy się zaskoczyć jak niezależnie od wieku wszyscy przyłączają się do wspólnej zabawy.

Według badaczy na terenie Albanii można odnaleźć nawet 5000 wariantów tańców, zazwyczaj są to wariacje najpopularniejszych układów. Albańczycy od najmłodszych lat oswajani są z tradycją tańca, każde wesele, impreza rodzinna czy firmowa jest z nimi związana. Najczęściej spotykamy wersje tańców gdzie wszyscy bawią się w kółku trzymając się za ręce wykonują specjalne kroki. Obserwując to możemy zauważyć jak lekko i rytmicznie wszyscy się poruszają, szczególnie przy muzyce na żywo możemy poczuć się zahipnotyzowani. Niesamowitym faktem jest również historia, metafory i symbole wplecione w choreografię. Jednym z najbardziej popularnych tańców w pólnocnowschodniej części Albanii oraz Kosowie jest Vallja e Tropojës wykonywana w parach gdzie układ ramion mężczyzny ma imitować lot orła.
Bardzo piękny i trudny taniec wykonywany tylko przez mężczyzn to Vallja e Osman Takes, swoją nazwę zawdzięcza Osmanowi Tace, pochodzącego z Czamerii(południowej części Albanii oraz połnocnozachodniej Grecji), który dzielnie walczył przeciwko żołnierzom osmańskim, gdy został skazany na śmierć jego ostatnim życzeniem była możliwość zatańczenia, pozwolono mu na wypełnienie ostatniej woli, Osman zatańczył tak pięknie, że jego życie zostało darowane.

Najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym tańcem jest Valle Popullore, to on króluje na weselach szczególnie w północnej części kraju natomiast na południu równie często spotkamy Valle Pogonishte.  

Chcąc zobaczyć oraz uczestniczyć w takiej atrakcji możemy znaleźć albańskich przyjaciół, którzy zaproszą nas na wesele ewentualnie znaleźć bratnią duszę a Albanii i zorganizować własne, trafić na odbywający się cyklicznie co pięć lat festiwal folklorystyczny w Gjirokastrze, a najbardziej dostępną opcją jest oczywiście wycieczka “Wieczór albański”.