Drin, cud natury?

Rego-Bis, 15.07.2022

Rzeka Drin jest najdłuższą rzeką Albanii (285 km). Powstaje ona na północny kraju w mieście Kukës z połączenia Białego i Czarnego Drinu. Rzeka Czarny Drin wpływa do jednego z najstarszych naturalnych jezior w Europie, czyli Jeziora Ochrydzkiego w pięknym miejscu zwanym Święty Naum (Sveti Naum) w pobliżu macedońskiego miasta Ochryda. Istnieje możliwość przepłynięcia niewielką łódką do miejsca, gdzie są źródła Czarnego Drinu. Ze względu na to, że woda przebija skałę, na tym odcinku rzeka jest krystalicznie czysta.  W Świętym Naumie oprócz źródeł rzeki znajduje się bardzo ciekawy monastyr, czyli prawosławny klasztor. W nim są zlokalizowane relikwie świętego od którego wzięła się nazwa monastyru. W monastyrze znajdują się bardzo ciekawe freski przedstawiające cuda dokonane przez Świętego Nauma.  Natomiast w popularnym kurorcie Struga można zobaczyć jak Czarny Drin wypływa z Jeziora Ochrydzkiego.

Elektrownie wodne (Koman, Fierza i oraz Vau i Dejës), które powstały na rzece Drin mają moc łącznie 1 360 MW, czyli więcej niż niejedna elektrownia atomowa. Krajobrazy z sztucznego jeziora Komani powstałego w wyniku budowy tam na Drinie przypominają fiordy norweskie. Rejs po jeziorze jest zaliczany do najciekawszych wodnych tras Europy.

Jedna odnoga Drinu uchodzi do Morza Adriatyckiego w okolicach portowego miasta Shëngjin. Druga wpada do rzeki Buna (serbska nazwa Bojana), która jest rzeką graniczną pomiędzy Czarnogórą i Albanią. W delcie Buny prawdopodobnie na skutek zatonięcia w XIX wieku statku powstała wyspa Ada Bojana, która jest największą wyspą Czarnogóry. Ada Bojana jest jednym z najbardziej znanych ośrodków naturystycznych nad morzem Adriatyckim. Aby osobiście prześledzić bieg Drinu można najpierw udać się na wczasy do Hotelu Drim w Strudze (Macedonia), zlokalizowanego obok miejsca, gdzie rzeka wypływa z Jeziora Ochrydzkiego. Jest tam bardzo przyjemnie, po obu stronach toku wodnego są kawiarnie i restauracje. Odważni mogą wzorem miejscowej młodzieży skoczyć z mostu prosto do rzeki. Następnie można udać się do Durres w Albanii skąd nie jest daleko do ujścia Drinu czy jeziora Komani. Zainteresowani ujściem Bojany mogą wypocząć w odległym o około 18 km czarnogórskim Ulcinju. W  okolicach Ulcinja znajduje się również słynna Velika Plaža, czyli 12 kilometrowa piaszczysta plaża. 


Powiązane oferty