Długa podróż autokarem

Rego-Bis, 23.06.2020

Długa podróż autokarem nie musi być uciążliwa! Jakie udogodnienia czekają na nas w autokarach i jak się do takiej podróży przygotować?

Wczasy na Bałkanach lub w Hiszpanii to marzenie wielu. Wypoczynek, słońce, piękne plaże, pyszne jedzenie. Często głowę zaprząta tylko myśl o długiej podróży. Są osoby, które z różnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą podróżować samolotem. Dla takich podróżnych istnieje tradycyjnie opcja przejazdu autokarem. Tradycyjnie, choć transport autokarowy zmienił się zgodnie z trendami – na pokładzie są ekrany i odtwarzacze DVD, toaleta, barek z ciepłymi i zimnymi napojami, więcej miejsca na nogi niż jeszcze kilkanaście lat temu. Podróż autokarem może wcale nie być aż tak uciążliwa!

Podróż z Polski do Albanii trwa czasami nawet 30 godzin. Tak długa jazda bez dłuższych przerw może wydawać się nieco nieprzyjemna, w pewnym momencie podróży niektórych zaczynają boleć plecy, innych nogi, czasem nawet dopada nas choroba lokomocyjna. Dlatego do długiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak aktualne dokumenty czy telefon z ładowarką lub powerbankiem, warto wziąć kilka dodatkowych przedmiotów. Zwróćmy też uwagę na naszą odzież. Ubiór musi być wygodny, dodatkowo nawet latem warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i skarpetki. Nie można zapomnieć o jedzeniu na drogę. Co prawda na trasie są przystanki, nic jednak nie zastąpi ulubionej przekąski czy własnej kanapki. Przygotowując kanaki warto używać składników, które nie psują się zbyt szybko – po 12 godzinach kanapka z ulubioną szynką może już nie nadawać się do zjedzenia. Ewentualnie kanapki z najbardziej lubianymi przysmakami można przygotować sobie na pierwszy posiłek podczas podróży, na dalszą trasę pozostawić np. te z samym serem. Warto zabrać paluszki, wafle ryżowe lub batoniki, które nie są oblane czekoladą – czekolada może roztopić się podczas podróży. No i oczywiście woda. Podstawowym napojem w trasie powinna być zwykła mineralna woda niegazowana! Piloci będący z podróżnymi w autokarze, zawsze dbają o odpowiednie przerwy. Czasami jednak, ze względu na warunki ruchu drogowego i powiększające się opóźnienie, przerwy muszą być skracane tylko na czas skorzystania z toalety. Trzeba też pamiętać, że sklepy i bary ulokowane przy autostradach i stacjach benzynowych mogą mieć wyższe ceny i mniejszy wybór.

Bałkany, Wycieczka autokarowa, Albania, Macedonia, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Hiszpania

Podróżując autokarem przez ponad dobę, nie możemy oczywiście liczyć na prysznic. W torbie podręcznej, którą mamy przy sobie podczas trasy autokarem, warto mieć szczoteczkę do zębów i pastę, nawilżone chusteczki, które okażą się niezawodne do przetarcia twarzy czy rąk, mały płyn dezynfekujący do rąk oraz zwykłe chusteczki higieniczne. 

Długa podróż, oprócz drobnego dyskomfortu dotyczącego jedzenia i higieny, wielu może  wprawić także w poczucie nudy. Pilot nie będzie opowiadał ciekawostek przez całą drogę (zwłaszcza gdy jest to przejazd wahadłowy, a nie wycieczka objazdowa), piękne widoki także nie towarzyszą podróży przez cały czas. Warto więc zabrać ze sobą na pokład autokaru krzyżówki, ulubioną książkę, czasopismo, odtwarzacz muzyki ze słuchawkami. No i podstawa – poduszka i koc. To niezawodny ekwipunek podczas długiej trasy! Czas podróży autokarem można także wykorzystać do integracji oraz poznania nowych osób. Skoro współpasażerowie jadą na takie same wczasy, to znaczy że muszą mieć podobne zainteresowania!

Pamiętajmy, że ogromną zaletą takiej podróży jest niska cena, która rekompensuje czas spędzony w autokarze. Wielu podróżnych oprócz niższej ceny, za walor uważa ogromną ilość pięknych widoków, które można podziwiać zza okna podczas trasy – jadąc na wczasy do Czarnogóry, w pakiecie jest widok na niesamowicie piękne i zróżnicowane wybrzeże Chorwackie!

Przed wybraniem się na wczasy oraz zaopatrzeniem w odpowiednie wyposażenie ułatwiające przetrwanie podróży, należy się dowiedzieć jakie są limity bagażowe w autokarze, którym będziemy podróżować. Wczasowicze wyjeżdżający z biurem Rego Bis mogą zabrać ze sobą do autokaru bagaż podręczny o wadze 5 kg oraz bagaż podstawowy, który na czas podróży znajdzie się w bagażniku. Waga tego drugiego nie może przekraczać 20 kg. Więcej o autokarach można przeczytać w zakładce Nasze autokary