Magiczne Biokovo

Rego-Bis, 27.07.2020

Biokovo

to największy i najwyższy masyw górski Dalmacji, stanowiący część Gór Dynarskich. Jego długość wynosi 36 km, a szerokość to niemal 10 km. Granicę gór malowniczo wyznaczają rzeki – od północnego zachodu Cetina a od południowego wschodu ujście rzeki Neretwy. Mówi się, że Biokovo to „góra z korzeniami w morzu i głową w chmurach”. Osoby wypoczywające w nadmorskich kurortach Riwiery Makarskiej, upodobały sobie ten górski obszar, jako miejsce jednodniowych wycieczek. Masyw jest nie tylko regionem ciekawej przyrody, ale przede wszystkim obfituje w cudowne krajobrazy. To chyba najlepszy punkt widokowy, z którego można podziwiać cudowną Riwierę Makarską wraz z morzem i okolicznymi wyspami.

Góry Biokovo

Góry Biokovo

Wiek gór Biokovo określa się na około 65 milionów lat. Przez ten czas wykształcił się tu niezwykle ciekawy i bogaty świat przyrody. Najczęściej spotykana jest tu roślinność śródziemnomorska, jednak występują też gatunki charakterystyczne dla Alp, jak i gaje oliwne i winnice. Najciekawszymi okazami wśród organizmów żywych Biokova są tutejsze motyle oraz ponad 120 zwierząt żyjących w okolicznych jaskiniach, takie jak ślimaki jaskiniowe, wieloszczety i nietoperze.

Park Przyrodniczy Biokovo

Ze względu na bogactwo przyrodnicze, w 1981 roku, masyw górski został objęty ochroną jako Park Przyrodniczy Biokovo. Na terenie rezerwatu, nieopodal wioski Kotišine, utworzono również specjalny Biokowski Ogród Botaniczny Kotišina, na terenie którego występują niemal wszystkienajbardziej charakterystyczne roślinyBiokova, od tych typowo śródziemnomorskich, aż po górskie.

Podczas przejażdżki lub wspinaczki górskiej, na tutejsze najbardziej popularne szczyty SvetiJure (drugi najwyższy szczyt Chorwacji) i Vošac, można oglądać pozostałości po dawnych pasterskich domkach. Z różnych punktów widokowych widać niemal całą Dalmację, a nawet włoski szczyt Monte Calvo, oddalony o 252 km. Góry Biokovo nie muszą więc stanowić tylko tła podczas morskich kąpieli i plażowania!

Biokovo w Dalmacji

Góry Skywalk Biokowo

Wycieczka na Biokovo, to niesamowite urozmaicenie nadmorskiego wypoczynku. Pobyt w dalmatyńskich górach obfituje w niebywałe widoki, stanowi okazję do wykonania pięknych zdjęć oraz dostarcza adrenaliny. Spędzając wakacje na Riwierze Makarskiej, odwiedzenie gór okalających wybrzeże i podziwianie styku falującego morza i górskiego krajobrazu, to niemal konieczność!

Dodatkowo, z początkiem sezonu letniego 2020, w Parku Przyrody Biokovo otwarto specjalny szklany taras widokowy w kształcie podkowy, Skywalk Biokovo, który wznosi się na wysokości 1228 m n.p.m. i sprawia, że podczas spaceru, można poczuć się jak w chmurach. Stojąc na tarasie, przez przeszklone podłoże, dokładnie widać góry. Można poczuć się niemal jak podczas lotu! Na tarasie jednocześnie może znajdować się 30 osób, a spacer nim nie powinien być dłuższy niż 5 minut.

Wspinaczka po górach w Biokovie

Góry Biokovo dysponują kilkoma szlakami pieszymi, z których każdy może być powodem do ponad pięciogodzinnej wspinaczki (w jedną stronę). Z tego względu, zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty wyjazdy w góry busem. Przejazd półkami skalnymi, dostarcza niesamowitych wrażeń przez podziwianie z góry niepowtarzalnej panoramy Riwiery Makarskiej wraz z okolicznymi wyspami.

Podczas wycieczek zaplanowane są postoje przy punktach widokowych, z których chętni mogą się wspiąć jeszcze wyżej - na szczyt św. Jerzy oraz Vošac. To idealna wycieczka dla miłośników górskich spacerów i pięknych widoków, podczas której odbywa się także degustacja lokalnych przysmaków oraz możliwe jest odwiedzenie ekspozycji etnograficznej. Największym powodzeniem, równocześnie najbardziej godnymi polecenia, są popołudniowe wycieczki, które zakończone są podziwianiem zachodu słońca, chowającego się w morzu, wśród dalmatyńskich wysp.