Wczasy Ibiza - Wakacje i wycieczki

Ibiza

Hiszpańska wyspa wchodząca w skład w archipelagu Baleary ) zlokalizowanego w zachodniej części Morza Śródziemnego (tworzonego przez setki wysp i wysepek, z których najbardziej znane to właśnie Ibiza, Majorka i Minorka).


Wakacje na Ibizie z Rego-Bis


Ibiza to trzecia pod względem wielkości wyspa o powierzchni ok. 571 km2, a jej historia sięga do VII w. p.n.e., kiedy to osiedlili się tam pierwsi Fenicjanie. Wyspa przechodziła przez władanie wielu rąk – m.in. Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków i Wandalów, a od XIII wieku stanowi część terytorium hiszpańskiego.


Stolicą Ibizy jest miasto o tej samej nazwie, którego starówka Dalt Vila (D’Alt Villa) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużą popularnością cieszą się także jarmarki rękodzieła, zwłaszcza w miejscowościach San Carlos, czy Es Cana, gdzie jarmark nazywany jest Hippy Market.

Miłośnicy przyrody mogą zwiedzać liczne jaskinie m.in. Ses Fontanelles, Cova Santa czy Cala Llonga, oraz rezerwat przyrody Ses Salines.

 

Kiedy jechać na Ibizę?

Idealnym czasem na odwiedzenie wyspy jest lato, kiedy temperatura często przekracza 30°C, a opady deszczu są bardzo rzadkie. Jej typowo śródziemnomorski klimat charakteryzuje się bardzo wysoką liczbą dni słonecznych (ok. 280), a gorące i suche powietrze łagodzi nadmorska bryza. Dzięki temu plażowanie na Ibizie możliwe jest w miesiącach od maja do października.

 

Co warto zobaczyć na Ibizie?


Miasto Ibiza (Eivissa)

D’Alt Villa – stare miasto otoczone renesansowymi murami obronnymi z XVI-wiecznymi fortyfikacjami oraz wąskimi uliczkami i urokliwymi zakątkami.


Zamek Almudaina – królująca nad miastem forteca zbudowana z kilku obiektów, które powstawały w różnych okresach historycznych. Pierwsza konstrukcja pochodziła z XII i XIII wieku, jednak obecna budowla powstała w wieku XVI (budynek Ses Voltes) i XVIII (koszary wojskowe). Również w XVIII wieku twierdza została dołączona do Zamku po zawaleniu się części muru i wieży. 


Budynek przeszedł różne przebudowy także w XIX i XX wieku. Katedra de Nuestra Señora de las Nieves (Matki Boskiej Śnieżnej) - wyspiarska świątynia, zbudowana w XIV w. w miejscu, gdzie znajdował się meczet. Pierwotny styl gotycki po przebudowach w XVIII w. zamieniono w styl barokowy.


Muzeum i nekropolia Puig des Molins – muzeum archeologiczne z cmentarzem fenicko-punickim; na terenie muzeum zobaczyć można pozostałości po trzech cywilizacjach (ludów punickich, Fenicjan i Rzymian) m.in. naszyjniki, amulety, narzędzia z brązu i ołowiu, monety czy pociski. Do najważniejszych eksponatów należy kolekcja zdobionych strusich jaj oraz popiersie bogini Tanit, które stało się prawdziwym symbolem Ibizy.

 

Playa de Bossa

Jedna z najdłuższych plaż na południe od miasta Ibiza, z widokiem na małe, bezludne wysepki. Wzdłuż wybrzeża ulokowane są kompleksy hotelowe.

 

San Antonio

Miasto portowe w północno-wschodniej części wyspy, gdzie zlokalizowane są najpopularniejsze kluby oraz imponująca przystań jachtowa. W mieście podziwiać można także pokazy tańczących i grających fontann. Położone nad zatoką, która za dnia stanowi tło dla małych piaszczystych plaż, po zmroku zamienia się w tętniące muzyką, tzw. „serce wyspy”.

 

Ses Salines

Saliny, od których nazwę wziął rezerwat przyrody w południowej części wyspy, to płytkie nadmorskie zbiorniki oddzielone groblami i kanałami, z których pozyskuje się sól; rezerwat stanowi naturalne środowisko ponad 200 gatunków ptaków m.in. flamingów.


Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.