Zwiedzanie Chorwacji. Co zobaczyć w Puli?

Grzegorz, 26.07.2023

Do najpiękniejszych miejsc Chorwacji należy park narodowy Jezior Plitwickich. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Położony jest on około 130 kilometrów od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Kompleks jezior krasowych z wodospadami jest częstym przystankiem na trasie do najpopularniejszych regionów Chorwacji takich jak wyspa Hvar, Dalmacja południowa czy Riwiera Makarska. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić również park narodowy Krka.

Do najpiękniejszych regionów Chorwacji należy Istria. W tej części kraju można znaleźć przyjazne dla rodzin ośrodki nadmorskie takie jak Umag czy Novigrad. Natomiast szeroki wybór licznych ośrodków sportów wodnych wzdłuż wybrzeża morza Adriatyckiego stanowi zachętę dla osób szykujących aktywnego wypoczynku.

Chorwacja słynie z pysznych owoców morza. Będąc na Istrii koniecznie trzeba spróbować Novigradske kapešante (przegrzebki z grilla). Tę część kraju warto odwiedzić również z innego powodu. Znajdują się tam jedne z najpiękniejszych plaż Chorwacji.

Pula to największe miasto na Istrii, posiadające bogatą historię. Jej symbolem jest jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie. Nie tylko z tego powodu wyjątkowe miasto jest warte zwiedzenia w czasie wakacji 2023 w Chorwacji. Każdego lata odbywa się szereg imprez plenerowych, zwłaszcza festiwali muzycznych.

Pula ma zupełnie innych charakter niż pozostałe miasta na Istrii. Ze swoją długą tradycją stoczniową oraz rolą bazy marynarki wojennej ma więcej industrialnego, miejskiego klimatu niż inne nadmorskie miasteczka Istrii. Pula to miszmasz stylów z architekturą rzymską, wenecką, austro-węgierską i socjalistyczną.

Znajduje się na południowym krańcu półwyspu i ma jedne z najlepszych plaż na całej Istrii. Miasto szczyci się również bogactwem zabytków, uroczymi przykładami architektury rzymskiej, a zbudowany pod koniec XIX wieku targ miejski jest pięknym przykładem architektury wiedeńskiej secesji.

Co jeszcze warto zobaczyć w Puli?

Atrakcje Chorwacji - Brama Herkulesa

Brama Herkulesa pochodzi z połowy I wieku p.n.e. i wykonana jest z bloku kamiennego. Na szczycie ma głowę Herkulesa i maczugę, obok której znajduje się inskrypcja z imionami dwóch urzędników rzymskich. Dziś brama prowadzi do Circolo – siedziby organizacji społecznej włoskiej mniejszości.

Nie tylko park narodowy Krka - twierdza Kaštel

Kaštel to stara twierdza zbudowana przez Wenecjan, położona na wzgórzu w centrum Puli. Ze względu na swoją dominującą pozycję twierdza służyła do obrony miasta, zatoki i portu. Fortyfikacja została zbudowana w latach 1630-1633 według projektu francuskiego inżyniera wojskowego Antonio De Villa, dlatego nawiązuje do stylu francuskiego.

Stanowiła ważny punkt obronny dla weneckiej kontroli Adriatyku. Do jego budowy wykorzystano kamień z teatru rzymskiego, a także z kamieniołomów w okolicy Puli. Z twierdzy roztacza się piękny widok na miasto i morze.

Interesujące twierdze weneckie znajdują się na greckiej wyspie Korfu, którą można zwiedzić w ramach wycieczki fakultatywnej organizowanej z Albanii (Ksamil i Saranda).

Pokaz świetlny gigantów z Puli

Historia Istrii przeplata się z opowieściami o ludziach o nadprzyrodzonym wzroście i mocy - gigantach, którzy w pradawnych czasach zamieszkiwali ten region. Dziś, po wielu stuleciach, znów na Istrii pojawili się giganci ery przemysłowej dźwigi stoczni Uljanik. Z inicjatywy lokalnych artystów za pomocą reflektorów zostały podświetlone na różne kolory, tworząc barwny spektakl na nocnym niebie Puli.

Klasztor św. Franciszka

Kościół w stylu późnoromańskim z gotyckimi zdobieniami na przykład okrągłe okno z rozetą został zbudowany na początku XIV wieku. W późniejszych latach obok powstał również klasztor. Kościół św. Franciszka jest kościołem jednonawowym z trzema absydami i drewnianym ołtarzem z XV wieku. Wyróżnia go surowość i prostota stylu.

Wakacje w Chorwacji austro–węgierski system forteczny

Pula w drugiej połowie XIX wieku stała się głównym portem wojennym monarchii austro-węgierskiej. Ze względu na militarne i strategiczne znaczenie zbudowano tu 26 fortec i fortyfikacji, 8 baterii dział, podziemne tunele i wiele innych konstrukcji chroniących port i miasto.

Dynamiczny system fortyfikacji rozciągał się od zachodniego do wschodniego wybrzeża Istrii i obejmował również wyspę Lošinj.Obecnie fortyfikacje są w różnie zachowane. Jednym z ciekawszych atrakcji udostępnionych do zwiedzania jest Zerostrasse, czyli podziemny kompleks tuneli i schronów zlokalizowany w centrum Puli pod twierdzą wenecką.

Interesujące podziemne tunele tym razem z okresu zimnej wojny znajdują się w Albanii na przykład w stolicy Tiranie czy mieście z listy UNESCO Gjirokastra.

Stare miasto Pula - katedra

Będąc w Chorwacji warto odwiedzić w Puli katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ona konkatedrą należącą do rzymskokatolickiej diecezji Pula i Poreč. Pierwsza świątynia została zbudowana V wieku w miejscu, gdzie wierzący gromadzili się już w czasach wczesnochrześcijańskich. Miała wydłużony, podłużny kształt, którego wnętrze podzielone było dwoma rzędami kolumn.

Od północy obszar wokół ołtarza wyznaczał półkolisty podium z stallami dla duchowieństwa. Przed ołtarzem, za nim i wokół samego ołtarza zachowały się fragmenty mozaiki podłogowej z V-VI wieku, na których widnieją pamiątkowe inskrypcje wiernych, którzy zapłacili za dekorację konkretnej powierzchni. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Podczas gdy górne okna nawy zostały zbudowane w okresie wczesnochrześcijańskim, okna naw bocznych noszą typowe cechy gotyckie.

Na początku XVI wieku dobudowano nową późnorenesansową fasadę, a przed kościołem w drugiej połowie XVII wieku (1671-1707) wzniesiono dzwonnicę. Do jej budowy wykorzystano kamienne bloki z amfiteatru. Świątynia stała się sławna w XVII wieku, kiedy pod głównym ołtarzem znaleziono 5 sarkofagów zawierających kości wczesnochrześcijańskich świętych. Wśród nich miały być szczątki Salomona, króla Węgier z XI wieku.

Hala targowa w Puli

W połowie XIX wieku w Puli wzniesiono arsenał, co przyspieszyło rozwój miasta. Rozpoczęto szybkie wznoszenie licznych budowli użyteczności publicznej. W tym czasie powstała również hala targowa. To prawdziwy cud budowlany i jeden z najpiękniejszych przykładów secesji położony w centrum Puli. Budowę hali rozpoczęto w 1902 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 1 kwietnia 1903 roku.

Do budowy hali po raz pierwszy w mieście użyto nowoczesnych materiałów, takich jak żelazo i szkło. Ściany tej wyjątkowej budowli składają się prawie wyłącznie z półokrągłych konstrukcyjnych wsporników żelaznych produkowanych w hucie Witkowice (obecnie część Ostrawy w Republice Czeskiej) i oczywiście ze szklanych powierzchni.

Lokale na hali targowej były przestronne i funkcjonalne. Sklep rybny i magazyn lodu znajdował się na parterze, natomiast owoce i warzywa sprzedawano na pierwszym piętrze, na które prowadziły podwójne monumentalne kamienne schody. Po półrocznej przebudowie w 1998 roku dostosowującej budynek do wszystkich wymagań stawianych przez nowoczesną działalność handlową targowisko zostało ponownie otwarte.