Bułgarskie góry zimą 2023. Kurort narciarski Bansko

Rego-Bis, 30.12.2022

Bułgaria to od dziesiątek lat tradycyjny, letni kierunek urlopowy Polaków. Nie inaczej będzie także w tym roku. Bułgaria jest destynacją tyleż znaną, co lubianą.

Wakacje 2023 z pewnością będą czasem, w którym dużym zainteresowaniem będą się cieszyć wycieczki do Bułgarii, wyloty do czarnomorskich kurortów. Miejsca takie, jak choćby Złote Piaski, czy Słoneczny Brzeg są bardzo popularne.

Nie wszyscy wiedzą, że za sprawą wysokich gór i dobrej infrastruktury Bułgaria to także ciekawa propozycja na zimowe wczasy. Fani górskich wędrówek będą nie mniej mile zaskoczeni jak fani snowboardu.

Nawet, jeśli nie jesteście fanami sportów zimowych najwyższe pasma zrobią na Was wrażenie. Dla wielu turystów widoki bułgarskich gór są wystarczającym powodem, by udać się do tego kraju.

W Bułgarii znajdziemy wiele miejsc, które warto zobaczyć. Podobnie, jak wiele jest ośrodków, do których warto pojchać.

Znajdujące się w cieniu monumentalnych szczytów Parku Narodowego Pirynu, Bansko jest najlepszym ośrodkiem narciarskim w kraju. I w tak wysokiej, pozytywnej ocenie nie ma cienia przesady. Bansko zdecydowanie zasługuje na taką ocenę.

Znane przede wszystkim ze światowej klasy stoków narciarskich małe miasteczko jest pełne wspaniałych możliwości. Nie tylko dla narciarzy.

Bansko posiada wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia dla osób nie jeżdżących na nartach. Jakie są atrakcje tego miasteczka? Co można robić w Bansko?

Co bułgarskie góry oferują turystom?

Góry Bułgarii mile i pozytywnie zaskakują. Dobrym przykładem jest Bansko. Jest ośrodkiem narciarskim na poziomie europejskim.

Na jego terenie można z dużą satysfakcją uprawiać między innymi narciarstwo alpejskie, biegi przełajowe, biathlon oraz snowboard.

Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 75 kilometrów profesjonalnie przygotowanych i odpowiednio zabezpieczonych tras zjazdowych. W wielu aspektach nie ustępujących jakością najlepszym trasom europejskim.

Godne uwagi są także 22 kilometry nowoczesnych wyciągów o dużej przepustowości, które szybko i wygodnie dowożą narciarzy do miejsca startu każdej z tras.

Nowoczesna kolej kabinowa – gondola z ośmioma siedzeniami, przewozi narciarzy z miasta na Polanę Banderyszka. Jej przepustowość to 2400 osób na godzinę.

Dla porządku dodajmy także, że sto procent tras zjazdowych wyposażonych jest w urządzenia do sztucznego naśnieżania, co zapewnia wystarczającą pokrywę śnieżną od grudnia do maja.

Najwyższy punkt ośrodka narciarskiego ma 2560 metrów, a najniższy 990 metrów.

Dla najmłodszych narciarzy przygotowano także wiele udogodnień i atrakcji. Na przykład ruchomą ścieżkę w postaci karuzeli, nowe kolejki dla dzieci oraz dziecięcy ogródek narciarski. Oferowane są także udogodnienia dla half-pipe.

75 kilometrów tras zjazdowych podzielone zostało także według kryterium poziomu zaawansowania użytkowników.

Początkujący do dyspozycji mają 35% tego dystansu. Zaawansowani fani narciarstwa mogą zjeżdżać na 40%. Z kolei dla bardzo doświadczonych użytkowników oddano do użytku pozostałe 25%.

Spacer po starówce najlepszego ośrodka narciarskiego

Reputacja Bansko jako najlepszego ośrodka narciarskiego w Bułgarii przyciąga wielu turystów w sezonie. Dlatego to małe miasteczko w przeżywa w ostatnich latach bardzo szybki i dynamiczny rozwój.

Ten nagły rozkwit nie zmienił jednak charakteru starówki. Zachowała swój pierwotny wygląd i klimat.

Spacer po wąskich brukowanych uliczkach to wyjątkowe przeżycie. Urocza, staroświecka atmosfera starego miasta sprzyja leniwym spacerom. Mijanie jednego tradycyjnego kamiennego budynku po drugim jest swoistą podróżą w czasie.

Jedną z głównych atrakcji starówki Bansko jest imponująca cerkiew Świętej Trójcy. Jej wnętrze zdobią piękne freski, a w obrębie murów świątyni znajduje się zaciszny ogród. Nie można przegapić lekko pochylonej dzwonnicy, wznoszącej się 30 metrów nad malowniczym miasteczkiem.

Ulica Pirin to główna ulica Bansko, która częściowo jest wyłączona z ruchu kołowego. Wzdłuż niej znajdują się sklepy i restauracje.

Następnie biegnie dalej jako droga, która ostatecznie prowadzi do wyciągu gondolowego i bardziej turystycznej części miasta. Równie przyjemny jest spacer wzdłuż małego strumienia ulicą Gotse Delchev.

Posiłek w tradycyjnej mehanie

Wiele kamiennych budynków na starym mieście w Bansko zostało przekształconych w mehany. Są to tawerny w starym stylu, w których można spróbować tradycyjnego bułgarskiego jedzenia i wina. Więcej o bułgarskim folklorze pisaliśmy w artykule pt. "Bułgarska biesiada".

W tego typu miejscach często występują miejscowi muzycy ludowi i tancerze. Kuchnia bułgarska ma pewne podobieństwa z kuchnią turecką i grecką, z dużą ilością lokalnych, sezonowych składników.

W czasie odwiedzin Banska zimą, warto zwrócić uwagę na obfite, rozgrzewające dania, takie jak chomlek (gulasz wołowy) i kapama (kapusta kiszona z kurczakiem, cielęciną lub wieprzowiną pieczoną w glinianym garnku).

Mięso dominuje w kuchni bułgarskiej, ale można znaleźć dania wegetariańskie, takie jak bob Chorba (zupa fasolowa) i ser po szopsku (pieczone pomidory, ser i jajka).

Nazwa mehana pochodzi z języka perskiego i oznacza „dom wina”, więc oczywiście nie brakuje doskonałego, lokalnego trunku. 

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Święty Włas

Olymp Apartcomplex St. Vlas

10.09.2024 - 13.09.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa - Modlin , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 507 zł 1 005 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Ambassador

25.09.2024 - 28.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
1 422 zł 1 172 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Arena Mar

25.09.2024 - 28.09.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW SPA
1 744 zł 1 487 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Sunny Beach (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 828 zł 1 519 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Święty Konstantyn i Święta Helena

Hotel & Spa Romance Splendid

11.09.2024 - 14.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
2 112 zł 1 703 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Obzor / Obzor

HVD Clubhotel Miramar

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All Inclusive Plus, Krakow , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 403 zł 2 091 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły