Atrakcje Bułgarii. Co zwiedzić w 2023 roku?

Rego-Bis, 17.01.2023

Jakie interesujące miejsca warto odwiedzić, poznać w Bułgarii w 2023 roku? Których atrakcji nie można przegapić w czasie bałkańskich wakacji? Jakie są najciekawsze wycieczki fakultatywne, z których warto skorzystać będąc w słonecznej Bułgarii, w największych bułgarskich kurortach?

Wakacje w Bułgarii - Słoneczny Brzeg

Bułgaria od lat jest klasyką letnich wakacji.

Nie powinno być inaczej w czasie sezonu urlopowego 2023. Polscy turyści chętnie odwiedzają wybrzeże morza Czarnego. Najbardziej atrakcyjne regiony turystyczne Bułgarii, kuchnia bułgarska są w naszym kraju stosunkowo dobrze znane.

Polscy turyści chętnie wybierają czarnomorskie kurorty dysponujące rozbudowaną infrastrukturą hotelową, która sprawia, że wakacje all-inclusive przebiegają przyjemnie i bezstresowo.

Nie bez powodu do jednej z najczęściej wybieranych miejscowości turystycznych w tym pięknym bałkańskim kraju należy Słoneczny Brzeg.

Pierwsze skojarzenie, które się nasuwa po usłyszeniu słowa Bułgaria to właśnie czarnomorskie wybrzeże ze wspaniałymi, piaszczystymi plażami. Wody morza Czarnego, piękne plaże to oczywiście nie jedyne atrakcje, jakich można doświadczać będąc na wybrzeżu Bułgarii.

Bułgaria ma niesamowitą i różnorodną przyrodę. Słynie z małych wiosek, w których wydaje się, że czas zatrzymał się sto lat temu. Miejsc, stanowiących dziedzictwo kulturowe i historyczne tego kraju, także nie brakuje.

Zobaczyć Skały i twierdzę bełogradczycką w słonecznej Bułgarii

Bułgaria oferuje tak wiele różnorodności i atrakcji do zobaczenia w czasie jednodniowych wycieczek, że podczas wakacji czasami trudno jest ustalić priorytety. Skały i twierdza bełogradczycka z pewnością są warte odwiedzenia. Bełogradczik to miasto w północno-zachodniej Bułgarii.

Chociaż sam region pozostaje w tyle pod względem ekonomicznym za innymi w kraju, jest coś, co przyciąga zarówno lokalnych, jak i zagranicznych turystów. Są to malownicze skały i twierdza bełogradczycka.

Prawda jest taka, że Bułgaria nie słynie z zamków i fortyfikacji. Jednak twierdza w Bełogradcziku zdecydowanie należy do tych, które warto odwiedzić. Nie tylko ze względu na same umocnienia, ale także na położenie wśród niesamowicie pięknych skał.

Twierdza istnieje tam w różnych kształtach i formach przez ostatnie 2000 lat. Świadczą o tym artefakty znalezione w okolicy (takie jak monety rzymskie, ceramika i inne). Obecnie jest uważana zarówno za pomnik historii, jak i pomnik przyrody. Skały w okolicach Bełogradczik tworzą pas o długości trzydziestu kilometrów. W niektórych miejscach osiągają wysokość dwustu metrów.

Fascynujące w tych formacjach jest to, że każda z nich ma swoją historię, własną nazwę i co najmniej kilka związanych z nią legend. Niektóre z imion to Jeździec, Madonna, Adam i Ewa, Niedźwiedź, czy Wielbłąd.

Interesującym miastem znajdującym się w dolinie otoczonej szczytami sięgającym dwóch tysięcy metrów, również słynnym z potężnej twierdzy jest Gjirokastra (Albania).

Atrakcje słonecznej Bułgarii - Skalne cerkwie w Iwanowie

Skalne kościoły w Iwanowie (Ivanovskite Skalni Tsarkvi) to średniowieczny kompleks klasztorny wykuty w górskich skałach. Położony 22 km na południe od Ruse, w pobliżu wsi Iwanowo.

Przez wieki przetrwało około 20 cerkwi, kaplic i cel. W sumie znaleziono ślady ponad 300 pomieszczeń. Wykute w skale świątynie w Iwanowie mają uniwersalną wartość ze względu na freski, które charakteryzują się wyjątkowym kunsztem i niezwykłym artystycznym wyrafinowaniem.

Są one ważnym osiągnięciem w sztuce chrześcijańskiej południowo-wschodniej Europy. Skalne cerkwie w Iwanowie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Cały kompleks powstał w okresie od powstania Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1396) do podboju Bułgarii przez Imperium Osmańskie (koniec XIV wieku). W tym czasie cerkwi było około czterdziestu, natomiast ogólna liczba pomieszczeń sięgała około trzystu, z których większość nie zachowała się do dziś.

Zespół klasztorny zawdzięcza swoją sławę freskom, które powstały w XIII i XIV wieku i zachowały się w sześciu świątyniach wchodzących w skład kompleksu.

Pobiti Kamani (Kamienny Las)

Pobiti Kamani to naturalna atrakcja, położona około dwudziestu kilometrów na zachód od Warny. Kamienny Las to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę, jeśli ktoś wypoczywa w Warnie.

To jedyna pustynia w Bułgarii, na którą składają się wydmy i formacje skalne. Występuje tutaj różnorodna flora i fauna, która przyciąga uwagę.

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia formacji skalnych przypominających kamienne kolumny. Sięgają one nawet siedmiu metrów wysokości. Kolumny wyglądają tak, jakby utknęły w piasku.

Monastyr Rylski

Monastyr Rylski to jeden z symboli Bułgarii, najważniejszy ośrodek religijny i zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych tej części Bułgarii.

Znany jest przede wszystkim z niezwykłej architektury i fresków, które dla wielu znawców są prawdziwym arcydziełem. W Bułgarii chyba nie ma nikogo, kto nie byłby w stanie rozpoznać charakterystycznych łuków w czarno-białe paski, fasady w czerwono-białe paski i starej kamiennej wieży. 

Klasztor leży skryty w górach Riła, między rzekami Rilską i Druszlawicą, na wysokości 1147 m n.p.m. Znajduje się około stu dwudziestu kilometrów od Sofii. O interesujących miejscach, które warto zwiedzić w stolicy Bułgarii, można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Monastyr nosi imię jego założyciela, chrześcijańskiego mistyka św. Iwana (Jana) Rilskiego (876 - 946). Rilski będąc nieprzejednanym pustelnikiem mieszkał w jaskini. Znajdującej się niedaleko obecnego klasztoru, którego budowa rozpoczęła się w 1335 roku.

Iwan cieszył się wielką sławą już za życia. Szybko wokół jego osoby zebrali się wierni uczniowie, którzy stworzyli pierwszą wspólnotę monastyczną.

W swojej skomplikowanej, dziesięciowiecznej historii monastyr Rylski był silnym ośrodkiem religijnym. Jego duchowy i artystyczny wpływ oddziaływał na cały świat prawosławny. Nawet w okresie panowania islamskiego imperium osmańskiego jego wpływ był znaczący.

Monastyr stał się celem pielgrzymek z całych Bałkanów, zwłaszcza po 1469 roku, kiedy sprowadzono relikwie św. Iwana. Większość klasztoru spłonęła w 1833 roku, ale odbudowano go etapami w XIX i XX wieku.

Cały zespół ma kształt prostokąta i skupia się wokół wewnętrznego dziedzińca, na którym znajduje się wieża i główny kościół. Architekt Paweł Ioanow w latach 1834-1837 wzniósł główną świątynię z pięcioma kopułami, trzema ołtarzami i dwiema bocznymi kaplicami. Ściany i sklepienie kościoła pokryte są pięknymi freskami.

Zmumifikowana lewa ręka św. Iwana Rilskiego jest przechowywana w kościele klasztornym w srebrnej szkatułce. Monastyr Rylski w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W odległości godziny spaceru od kompleksu znajduje się jaskinia Iwana Rilskiego, w której święty spędził ostatnie dwadzieścia lat swojego życia.

Z przepięknych, starych, prawosławnych zabytków sakralnych o wyjątkowym znaczeniu religijnym i historycznym słynie również Cypr.

Bułgaria last minute? Koniecznie jedźcie do Pliska

Dla miłośników historii Pliska to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wakacji w Bułgarii 2023. Była ona najstarszą stolicą pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego w latach 681 – 893 n.e.

Dziś niewiele zostało z tego niegdyś wspaniałego miasta. Jednak ruiny wciąż oddają wrażenie wyjątkowości i majestatu miejsca, które odegrało ważną rolę w historii Bułgarii.

Stanowisko archeologiczne znajduje się kilka kilometrów od współczesnego miasta. Po zwiedzeniu warto spróbować tradycyjnej bułgarskiej brandy, która również nosi nazwę Pliska. 

Skansen etnograficzny Etar

Warto wybrać Bułgarię w 2023 roku także ze względu na Muzeum Etnograficzne Etar. Etar jest pierwszym tego typu skansenem w Bułgarii.

Zostało założone siódmego września 1964 roku. Obiekt znajduje się osiem kilometrów na południe od miasta Gabrowo. Kompleks rozciąga się na siedemnastu akrach i obejmuje ponad pięćdziesiąt obiektów, w tym domy, warsztaty i instalacje wodne.

Można tu podziwiać architekturę z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, rzemiosło i produkty z czasów, gdy Gabrowo nazywano „bułgarskim Manchesterem”.

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Święty Włas

Olymp Apartcomplex St. Vlas

09.06.2024 - 12.06.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 507 zł 1 007 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Ambassador

05.06.2024 - 08.06.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
1 828 zł 1 122 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Nirvana

03.10.2024 - 06.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 4 opinie
5.2
1 590 zł 1 300 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Arena Mar

05.06.2024 - 08.06.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW SPA
2 153 zł 1 444 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Sunny Beach (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 828 zł 1 528 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Święty Konstantyn i Święta Helena

Hotel & Spa Romance Splendid

11.09.2024 - 14.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
2 112 zł 1 712 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Obzor / Obzor

HVD Clubhotel Miramar

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All Inclusive Plus, Krakow , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 403 zł 1 874 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Baikal

08.09.2024 - 15.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
3 589 zł 3 059 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Sunny Beach

08.09.2024 - 15.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM ANIMACJE HOTELOWE W CENTRUM MIASTA
3 549 zł 3 349 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły