Aktualne wytyczne

 

Wakacje a aktualne wytyczne na temat Covid

Planujesz wakacje za granicą i zastanawiasz się, jakie obostrzenia związane z Covid-19 obowiązują w poszczególnych krajach? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Sprawdź zatem, jak uzyskać paszport covidowy, kiedy przyda Ci się ten dokument, a także jak pobrać paszport covidowy.

Co to jest certyfikat covidowy?

Paszporty covidowe to bezpłatne dokumenty wystawiane obywatelom Unii Europejskiej, które ułatwiają podróżowanie na jej terenie w dobie pandemii Covid-19. EU Digital COVID Certificate jest dostępny w formie cyfrowej, ale można go wydrukować i nosić przy sobie w wersji papierowej. To dokument, który zwalnia osoby zaszczepione i ozdrowieńców z obowiązku wykonywania testów albo odbywania kwarantanny.

Jak otrzymać paszport covidowy?

Certyfikat nie jest dostępny dla każdego. Jak uzyskać paszport covidowy? Dokument ten mogą pobrać jedynie osoby, które:

– wyzdrowiały po Covid-19 – w takim przypadku ich paszport jest ważny od 11 do 180 dnia od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR;

– otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – wówczas czas ważności paszportu wynosi 48 godzin;

– są w pełni zaszczepione – dotyczy osób po zaszczepieniu pełnym cyklem, a także tych po przyjęciu dawki dodatkowej bądź przypominającej. W takiej sytuacji certyfikat jest ważny do 270 dni od daty ostatniego szczepienia.

Certyfikat covidowy – jak pobrać?

Wiesz już, czym jest certyfikat covidowy. Jak pobrać ten dokument? Jeśli jesteś ozdrowieńcem, masz negatywny wynik testu na koronawirusa lub zaszczepiłeś się przynajmniej dwiema dawkami szczepionki przeciwko Covid-19, możesz uzyskać wspomniany certyfikat. W tym celu zaloguj się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Gdzie pobrać paszport covidowy? Dokument ten znajdziesz w zakładce „Certyfikaty”. Wybierz dokument i kliknij „Pobierz kod QR”. Następnie zapisz go na swoim urządzeniu, na przykład komputerze, tablecie lub smartfonie. Możesz również go wydrukować i nosić przy sobie w portfelu.

Gdzie pobrać paszport covidowy?

Łatwym i wygodnym sposobem na to, jak otrzymać paszport covidowy i kod QR, jest skorzystanie z konta pacjenta IKP. Dokument ten możesz jednak uzyskać także innymi metodami.

Paszport ozdrowieńców jest zatem dostępny w aplikacji mObywatel lub aplikacji mojeIKP. Jeśli nie masz dostępu do internetu albo nie posiadasz aplikacji na swoim telefonie, udaj się do właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydrukowanego dokumentu. Certyfikat uzyskasz też od pielęgniarki bądź lekarza z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a także przez aplikację gabinetową gabinet.gov.pl.

Jak wygląda paszport covidowy?

A jak wygląda paszport covidowy? Jego wygląd może Cię zaskoczyć. Dokument ten to po prostu duży, wyraźny kod QR, w którym zapisane są wszystkie informacje na temat Twojego szczepienia bądź ozdrowienia. Po odczytaniu kodu specjalnym programem ukazują się zatem Twoje dane osobowe oraz okres ważności certyfikatu.

Dodatkowo w aplikacji mObywatel paszport ozdrowieńców i zaszczepionych jest prezentowany ze zdjęciem. Skąd się ono bierze? Aplikacja pobiera je z dowodu osobistego, który wczytujesz do aplikacji. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wygodnego prezentowania certyfikatu covidowego w trybie offline. Nawet jeśli więc Twój smartfon bądź tablet nie są podłączone do internetu, masz nadal łatwy dostęp do paszportu. To polecane rozwiązanie zwłaszcza w przypadku zagranicznych podróży, kiedy zdarza się, że nie masz dostępu do sieci.

Paszporty covidowe a wakacje za granicą

Wiesz już, jak pobrać paszport covidowy. A do czego właściwie przyda Ci się ten dokument? Certyfikat ten jest niezbędnym dokumentem umożliwiającym przekroczenie granic wielu krajów. Pamiętaj, że każdy kraj realizuje inną politykę związaną z akceptacją tego dokumentu. Na przykład, aby otrzymać paszport w Polsce, wymagane jest pełne szczepienie. Są jednak kraje, w których akceptowany jest już certyfikat po pierwszej dawce szczepionki.

Certyfikat uznawany jest przez wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Nie musisz zatem obawiać się, że dokument jest ważny tylko w Polsce, ewentualnie w wybranych krajach. Należy go okazać przy wjeździe do danego państwa na życzenie kontroli granicznej. Urzędnicy mają prawo zażądać od Ciebie pokazania certyfikatu. W takim przypadku wystarczy, że przedstawisz kod QR dostępny na ekranie telefonu bądź dokument w wersji papierowej. Covidowy paszport umożliwia ponadto wstęp do kin, kawiarni, restauracji i innych miejsc w wielu krajach unijnych.

Obostrzenia pandemiczne obowiązujące w danym kraju często się zmieniają. Dlatego, jeśli wybierasz się do konkretnego państwa, zawsze sprawdź przed podróżą jego aktualne wymogi. Na przykład, obecnie nie wszystkie państwa wymagają okazania dokumentu przy wjeździe. Certyfikat covidowy nie jest już wymagany w takich krajach jak m.in. Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Irlandia czy Czechy (w przypadku wjazdu własnym środkiem transportu). Bieżące komunikaty dla podróżujących znajdziesz m.in. na stronach rządowych: www.gov.pl.

LATO - 2022