Wakacje all inclusive dla ornitologów?

Grzegorz, 12.09.2023

Albania jest doskonałym miejscem do spędzenia wakacji 2023 również w opcji all-inclusive, ze względu na piękne plaże, wyjątkowy krajobraz łączący góry z morzem. Zarówno na północy kraju nad Adriatykiem jak na i południu nad morzem Jońskim znajdują się kurorty, które posiadają wszystko co do udanego wypoczynku jest potrzebne.

Durrës w północnej części kraju słynie z jednych z lepszych piaszczystych plaż Albanii. Natomiast Ksamil położony na południu ze względu na krajobraz z małymi wyspami i niezwykle czystą wodę jest porównywany z Karaibami. Do największych atrakcji turystycznych Albanii należy miasto tysiąca okien, czyli Berat. Na terytorium Albanii są trzy miejsca wpisane na listę dziedzictwa UNESCO (Berat, Gjirokastra, Butrint).

Osoby lubiące przyrodę i piękne krajobrazy będą tym miejscem zachwycone. W Albanii warto zobaczyć ciekawe stanowiska archeologiczne jak choćby Butrinit, Apolonia czy Byllis. W Albanii można spotkać 354 gatunków ptaków. Ornitolodzy z całego świata przybywają do albańskich rezerwatów, aby zobaczyć niezwykłe ptaki takie jak np. orzeł przedni, pelikan dalmatyński, sęp egipski, flaming różowy.

Awifaunę można oglądać w całym kraju, ale obserwatorzy ptaków najczęściej kierują się do regionów przybrzeżnych i terenów podmokłych, ponieważ te obszary są cenione za szczególnie gęste populacje rzadkich ptaków. Turyści często szukają ptaków nad Zalewem Karavasta w Parku Narodowym Divjaka-Karavasta.

Innym popularnym miejscem obserwacji ptaków jest jezioro Prespa w Parku Narodowym Prespa. Warto także wspomnieć Nartë (Laguna Narta), mokradła Patok, Park Przyrody Kunë-Vain-Tale i Jezioro Szkoderskie. Ptaki w Albanii można obserwować przez cały rok, jednak tradycyjnie okresy migracji dają więcej możliwości. Najlepsze miesiące to od lutego do kwietnia, a także od października do listopada. Gdzie oglądać ptaki w Albanii?

Albania nie tylko all - inclusive - laguna Karavasta

Jako największa laguna w kraju, Karavasta jest najbardziej znanym miejscem do obserwacji ptaków. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Divjakë, ogromnego chronionego obszaru o powierzchni 22 000 hektarów. Można tu z łatwością spotkać szeroką gamę gatunków, od różnych dzikich ptaków po najbardziej spektakularny pelikan dalmatyński (kędzierzawy).

Naturalne wyspy w lagunie należą do najważniejszych elementów obszaru ochrony ptaków. Aby mieć spokój, pelikany gniazdują teraz tylko na tych wyspach. Cały proces reprodukcji pelikana rozpoczyna się w styczniu i kończy w czerwcu każdego roku.

Według niedawnego spisu ptaków wędrownych i zimujących oraz badań przeprowadzonych w tym ekosystemie, w ciągu roku napotkano 240 gatunków ptaków. Miłośnicy obserwacji ptaków mają rzadką okazję zobaczyć flamingi, bociany, różne kaczki, mewy, orły bieliki i różne ptaki nurkujące, a także czaple, których śpiew odbija się echem w okolicznych lasach.

Na terenie laguny są przygotowane stanowiska do obserwacji ptaków. Istnieje możliwość wypożyczenia łódki czy kajaka i poszukiwanie w ten sposób mniej oczywistych miejsc do podglądania ptaków.

Laguna Narta - wakacje we Wlorze.

W Albanii warto odwiedzić lagunę Narta. Jest ona znana przede wszystkim z wyspy Zvërnec ze słynnym średniowiecznym klasztorem. Jednak obserwowanie ptaków to kolejny świetny powód, aby ją odwiedzić. Narta jest drugą co do wielkości laguną w kraju z dużą różnorodnością ptactwa wodnego, około 20 000 ptaków zimujących z ponad 40 gatunków oraz pelikanami i flamingami, które regularnie ją odwiedzają. Bliskość turystycznego miasta Wlora sprawiła, że ta laguna jest jedną z najczęściej odwiedzanych w Albanii.

Czy warto zobaczyć jezioro Szkoderskie?

Największe jezioro na Bałkanach należące zarówno do Albanii jak i Czarnogóry jest bardzo polecanym miejscem do obserwacji ptaków wędrownych. Dobrą baza wypadową może to miasto Szkodra z bogatą historią i licznymi zabytkami takim jak choćby twierdza Rozafa.

Oglądanie ptaków można połączyć z wizytą w licznych restauracjach oferujących pyszne jedzenie. Po stronie czarnogórskiej znajduje się interesujący park narodowy, o którym możne przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Laguna Patok

Położona zaledwie 50 km od stolicy Albanii Tirany laguna Patok jest łatwo dostępna samochodem, dzięki czemu odwiedzający mogą skorzystać z pięknego, uspokajającego otoczenia. Malowniczą scenerię dopełniają małe drewniane chatki zbudowane nad laguną, tworząc obraz przypominający słynne wyspy Pacyfiku pełne bungalowów. Klimat w kompleksie mokradeł Patok zaowocował imponującą florą i fauną. W lagunie można zobaczyć 179 gatunków ptaków, a krajobraz zdobi ponad 358 gatunków roślin wysokich.

Butrint - idealna wycieczka z Sarandy

Butrint jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Albanii, ze względu na arcyciekawy park archeologiczny (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Miejsce, którego nie można przegapić w czasie zwiedzania Albanii znajduje się blisko kurortu Ksamil. Jednak oprócz tego obszar Butrintu reprezentuje jedno z najbogatszych środowisk w Albanii pod względem różnorodności biologicznej.

Na niewielkiej powierzchni ziemi rozproszona jest duża liczba różnych siedlisk przyrodniczych. Występuje tutaj duża różnorodność gatunków, co czyni ten obszar bardzo atrakcyjnym nie tylko dla turystyki kulturowej, ale także dla ekoturystyki. Ptaki to jedna z najciekawszych grup fauny na tym terenie.

W Butrynicie zaobserwowano około 250 gatunków ptaków, jednak oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, gdy więcej obserwatorów ptaków odwiedzi to miejsce. Główny obszar składa się z laguny tektonicznej o powierzchni 1600 ha, znanej jako jezioro Butrint, otoczonej zalesionymi wzgórzami i górami oraz uzupełnionej słonowodnymi i słodkowodnymi bagnami. Butrinit można łatwo odwiedzić z odległego o około 5 kilometrów kurortu Ksamil, gdzie jest cieszący się od lat popularnością rodzinny Hotel Drilon.

Jeziora Prespa

Jeziora Prespa znajduje się w granicach trzech państw: Albanii, Grecji i Macedonii Północnej. Zbiornik wodny jest unikalny ze względu na swoją geomorfologię, bogactwo ekologiczne i różnorodność biologiczną, co nadaje temu obszarowi znaczenie międzynarodowe.

Jeziora Prespa i jego okolice zapewniają siedliska dla ochrony różnych i rzadkich gatunków flory i fauny oraz oferują schronienie dla populacji ptaków wędrownych. Stanowią również bardzo potrzebne miejsce lęgowe dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Można tutaj spotkać np. pelikana kędzierzawego (Pelecanus crispus) i pelikana różowego (Pelecanus onocrotalus).

Nie tylko Riwiera Albańska - Kune-Vain-Tale

Park przyrody Kune-Vain-Tale to obszar chroniony na północy Albanii nad Morzem Adriatyckim, położony blisko miasta Lezha. Obejmując deltę rzeki Drin rozciąga się na obszarze 43 km. Znany z czystej wody, dziewiczej plaży i lasu sosnowego. Został założony jako park przyrody w 2010 roku i obejmuje wyspę Kune, lagunę Kune-Vain, lasy i niektóre inne ekosystemy.

W Kune-Vain-Tale występuje 277 gatunków flory i 341 gatunków fauny. Z awifauny można wymienić dzikie kaczki, dzięcioły, bażanty, kormorany itp. Zalew Kune-Vain, o powierzchni około 2000 ha, rozciąga się po obu stronach rzeki Drin i wyróżnia się wspaniałym krajobrazem stanowiący ogromną wartość ekologiczną i turystyczną.

Zalew został ogłoszony obszarem chronionym już w 1940 roku. Dzięki połączeniu zielonego lasu i klimatu śródziemnomorskiego, stwarza doskonałe warunki do rozwoju fauny wodnej. Na lagunie żyje około 200 gatunków ptaków (niektóre z nich są bardzo rzadkie), dlatego park krajobrazowy jest uważany za ważny obszar dla miłośników ornitologii.