Wielkie Tyrnowo - miasto carów (Bułgaria)

Grzegorz, 12.07.2023

Obecnie Wielkie Tyrnowo pełni funkcję stolicy obwodu Wielkie Tyrnowo. To bułgarskie miasto położone jest w środkowej części kraju. Historyczna stolica Drugiego Państwa Bułgarskiego znana jest pod wieloma nazwami. Z pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miast w Bułgarii. Zwane też miastem carów znajduje się nad rzeką Jantrą, która tworzy podkowę wokół miejscowości. Nie tylko centrum miasta przyciąga wielu turystów swoją wyjątkową architekturą. Średniowieczna twierdza, urokliwa starówka i niesamowite widoki to tylko niektóre z atrakcji tego uroczego miasta.

Wielkie Tyrnowo jest zbudowane na trzech wzgórzach, z których najwyższe nazywa się Carewec. Co warto w „mieście carów” zobaczyć? Miejscowość Wielkie Tyrnowo - jakie są najciekawsze atrakcje?

Twierdza Carawec

Jedną z największych atrakcji w Wielkim Tyrnowie, które każdego roku przyciąga tysiące turystów jest średniowieczna twierdza Carawec. Jest ona także symbolem miasta. Carawec to jedno z trzech wzgórz na których pierwotnie zbudowano miasto.

Wielkim Tyrnowo zostało stolicą Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego (1185-1396). Wtedy to było silnie ufortyfikowane miasto. Dziś twierdza jest trochę podniszczona, ale ruiny dają wgląd w życie bułgarskiej rodziny królewskiej w minionych wiekach. Posiada masywne mury obronne a w środku znajdują się pozostałości ponad 400 domów, 18 kościołów, pałacu królewskiego, kamienia egzekucyjnego i wiele innych. Z twierdzy roztacza się piękny widok na miasto.

Z fortyfikacji w Kotorze (Czarnogóra) również można podziwiać piękny widok na miasto oraz zatokę Kotorską.

Sobór patriarchalny Wniebowstąpienia Pańskiego

W Wielkim Tyrnowie znajduje się Sobór patriarchalny Wniebowstąpienia Pańskiego, zlokalizowany w twierdzy Carawec. Z zewnątrz świątynia wygląda na typowy średniowieczny kościół, wzorowany na stylu bizantyjskim i zwieńczony krzyżami. Wnętrze jednak nie przypomina żadnego innego chrześcijańskiego budynku.

W V wieku na szczycie wzgórza znajdowała się już rzymska bazylika, a katedra została zbudowana w XI i XII wieku w czasach Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego. Stała się siedzibą patriarchy. W 1393 roku twierdza została zdobyta przez wojska sułtana osmańskiego, które zniszczyły sobór. Prawie 600 lat później katedrę odbudowano w tym samym miejscu. W tym czasie jednak rząd był komunistyczny i oficjalnie ateistyczny.

Budynek został ukończony w 1981 roku z okazji 1300-lecie powstanie Bułgarii. Otwarty dla zwiedzających w 1985 roku, kiedy bułgarski artysta Teofan Sokerow, ukończył malowanie swoich kontrowersyjnych fresków i malowideł ściennych przedstawiających historię państwa bułgarskiego. Malowidła otrzymały mieszane recenzje.

Niektórzy postrzegają je jako imponujący przykład socrealizmu, który pokazuje różne okresy cierpienia i heroizmu narodu bułgarskiego. Inny uważają, że styl jest zbyt modernistycznym, raczej przerażający i nieprzystający do świątyni. Z powodu fresków kościół nie był konsekrowany. Pomimo zmian politycznych w kraju Katedra Wniebowstąpienia nadal nie ma ołtarza i pełni rolę muzeum a nie kościoła.

Na zamku w Beracie (Albania) również znajdują się interesujące cerkwie w stylu bizantyjskim.

Ulica Gurko i najlepsze hotele na starym mieście

Ulica Gurko to jedna z głównych arterii starego miasta, która zapiera dech w piersiach każdemu turyście. Dzięki pięknym domom rozsianym po wzgórzach, ulica Gurko w wyjątkowy sposób przypieczętowała wygląd i ducha Wielkiego Tyrnowa. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście, a spacer po nim stanowi obowiązkowy punkt programu dla każdego odwiedzającego.

Ulica nosi imię Iosifa Gurko, rosyjskiego generała z wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878), która doprowadziła do wyzwolenia Bułgarii spod panowania tureckiego. Na tej ulicy w starych, klimatycznych budynkach znajdują się jedne z najlepszych hoteli w mieście.

Cerkiew Czterdziestu Męczenników

Znajdująca się w dzielnicy Asenov cerkiew Czterdziestu Męczenników jest jednym z najsłynniejszych kościołów w Bułgarii. Została zbudowana w 1230 roku dla upamiętnienia zwycięstwa cara Bułgarii Iwana Asena II nad Teodorem Angelosem Dukasem Komnenem - władcą Epiru. Kościół składa się z dwóch części: podłużnej bazyliki z sześcioma kolumnami oraz aneksu dobudowanego później do zachodniej strony budowli.

W okresie panowania osmańskiego kościół zamieniono na meczet. Po wyzwoleniu w 1878 roku ponownie stał się cerkwią. Z istotnych wydarzeń historycznych to 22 września 1908 roku car Ferdynand proklamował w tej świątyni całkowitą niepodległość Bułgarii od Imperium Osmańskiego.

Najbardziej znaną osobą, która była pochowane w kościele w 1235 roku to św. Sawa. Był to pierwszy arcybiskup Serbii a zarazem jeden z najważniejszych świętych w Serbskim Kościele Prawosławnym. Jest patronem jednej z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Znajduje się ona w stolicy Serbii Belgradzie.

Od jego imienia pochodzi nazwa monastyru Savina w Herceg Novi (Czarnogóra) w zatoce Kotorskiej. Co ciekawie w Sarandzie (Albania) znajdują się ruiny monastyru, który był również poświęcony czterdziestu męczennikom z Sebasty. Od tego prawosławnego klasztoru wzięła się nazwa popularnego wśród Polaków kurortu, o czym można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Pomnik Asenowiczów w mieście Wielkie Tyrnowo ( Veliko Tarnovo)

Miejscowi nazywają pomnik Asenowiczów jeźdźcami (Конниците). Ten monument z 4 królami na koniach został zbudowany w 1985 roku dla upamiętnienia 800-lecia Drugiego Królestwa Bułgarii i ogłoszenia Wielkiego Tyrnowa jego stolicą. Czterech jeźdźców to królowie z dynastii Asenowiczów – Asen, Piotr, Kałojan i Iwan-Asen II. Miecz, wokół którego znajdują się czterej władcy symbolizuje potęgę średniowiecznej Bułgarii. Pomnik jest widoczny prawie z każdego miejsca starej części Wielkiego Tyrnowa.

Dom Sarafkiny w mieście Wielkie Tyrnowo

Został zbudowany w 1861 roku jako dom i biuro bogatego kupca Dimo Sarafina. Później odziedziczyła go jego żona Anastazja i ludzie zapamiętali go jako Dom Sarafkiny. Dziś jest przekształcony w muzeum, w którym znajdują się imponujące zbiory ceramiki, ikon i ikonostasów, rzeźbione skrzynie, instrumenty muzyczne, a także ręcznie robione tkaniny, obrusy, ręczniki i wiele innych. Dom Sarafkiny oferuje wgląd w świat dziewiętnastowiecznych dam z towarzystwa. To miejsce umożliwia wgląd na życie zamożnej warstwy społeczeństwa Wielkiego Tyrnowa w jego złotym wieku.


Udostępnij

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Best Western Plus Premium Inn (PKT)

15.10.2023 - 19.10.2023 (4 dni)

Śniadanie, Poznań, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU AQUAPARK ZJEŻDŻALNIE BLISKO CENTRUM MIASTA
1 443 zł 1 005 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 005 zł
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Burgas

Grand Hotel & SPA Primoretz (PKT)

13.10.2023 - 16.10.2023 (3 dni)

Śniadanie, Katowice, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU SPA BLISKO CENTRUM MIASTA
1 780 zł 1 370 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 370 zł
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Nirvana

14.06.2024 - 21.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Rzeszów, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 4 opinie
5.2
3 049 zł 2 149 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 949 zł
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Święty Konstantyn i Święta Helena

Hotel & Spa Romance Splendid

27.10.2023 - 03.11.2023 (7 dni)

Śniadanie, Berlin-Brandenburg, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
3 034 zł 2 386 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 386 zł
Szczegóły