Najpiękniejsze miejsca Chorwacji

Rego-Bis, 05.04.2020

Warto zobaczyć - Wakacje w Chorwacji

Dalmacja to najpiękniejszy, najczęściej odwiedzany region Chorwacji – pas ciągnący się od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na południu (szerokość do 50 km i długości około 400 km), obejmuje także około 1000 przybrzeżnych wysp. Najpopularniejszą częścią Dalmacji wśród polskich turystów jest Riwiera Makarska, której sercem jest miejscowość Makarska położona u podnóża pięknych gór Biokovo.


Góry Biokovo

Spędzając wakacje w Makarskiej lub pobliskim Igrane, Podgorze czy Drveniku, to właśnie góry Biokovo mogą być pierwszym celem naszej wycieczki. Najwyższym szczytem masywu Biokovo jest góra Świętego Jerzego (Sveti Jure – 1762 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt Chorwacji (po Vrh Dinare). To wyprawa dla miłośników górskich spacerów i pięknych widoków. Wapienne skały w odcieniach szarości, urozmaicone zielenią palm, które upadają wręcz wprost do morza. Polecamy zwłaszcza popołudniową wycieczkę minibusem, podczas której będzie można podziwiać ze szczytu góry zachód słońca „wpadającego” w morską toń.


Wyspy Hvar i Brač

Dwie wyspy, na które często oferowane są rejsy z kurortów Riwiery Makarskiej to Hvar i Brač. Na Hvarze zresztą rozbudowana jest baza noclegowa i można wybrać się tu nie tylko na jednodniową wycieczkę, ale także na przepiękne wakacje. Hvar słynie z pól lawendy w okolicach miejscowości Brusje, z tego powodu nazywana jest „lawendową wyspą”. Na Hvarze jest kilka klimatycznych miejscowości, które warto odwiedzić, np. miasto Hvar, w którym znajdują się mury z VII w. i najstarszy teatr miejski w Europie (otwarty w 1612). Miasteczko Vrboska uznawane jest za Małą Venecję, a Stari Grad obfituje w przepiękne zabytki: romantyczna starówka, zamek Tvrdalij z XVI w. znany z wewnętrznego basenu, dziewięciometrowy mur z czasów antycznych, czy Pałac Hektorovicia. Wyspa otoczona jest przez śródziemnomorską roślinność, a woda wokół wyspy jest krystalicznie czysta. Niesamowicie lazurową toń można zobaczyć także u wybrzeży drugiej z wysp – Brač. Polecamy zwłaszcza udać się na plażę Zlatni Rat, czyli Złoty Róg. To plaża w miejscowości Bol, okrzyknięta jedną z najpiękniejszych plaż Europy. 


Dubrovnik

Miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, tzw. Perła Adriatyku. To kwintesencja regionu, ze względu na przepiękne widoki jest rajem dla osób uwielbiających robić zdjęcia oraz wszystkich miłośników historii. Niezwykle piękna starówka. Spacerując po niej poczuć można unikatową atmosferę i odwiedzić niezliczone zabytki z różnych okresów istnienia miasta: potężne mury miejskie, zachowane w świetnym stanie, których powstanie datuje się na XIII-XV w., pałac Rektorów z XV w., pałac Sponza wybudowany w XVI w., klasztory klarysek i dominikanów z XIV w. w stylu gotyckim oraz franciszkanów, przy którym mieści się najstarsza apteka w Europie (1317 rok), kilka przepięknych kościołów a wszystko to nie bardzo oddalone od siebie – blisko głównej ulicy starówki Stradun. I to nie koniec atrakcji! Dubrovnik to miejsce, którego trzeba doświadczyć, przespacerować się po Stradun oraz wąskich uliczkach starówki, usiąść w małej lokalnej kawiarni, napić się pysznej kawy i podziwiać lazurowe wybrzeże!


Miasta Split i Trogir

Słynny Split i mały uroczy Trogir, oddalony od Splitu o niecałe 30 km. Split jest drugim największym  miastem chorwackim, położonym na wybrzeżu, posiadającym duży port, ale przede wszystkim – wyróżniający się niesamowitą starówką. Stare miasto stanowi dawny Pałac Dioklecjana (III-IV w), którego korytarze z czasem wtopiły się w miejską zabudowę i zaczęły tworzyć wąskie uliczki. Obowiązkowymi elementami splickiej starówki, które trzeba zobaczyć podczas spaceru, stanowią: brama pałacowa Porta Aurea i oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII w. na katedrę Św. Duji. 
Trogir położony jest nieopodal Splitu i panuje w nim równie niesamowita śródziemnomorska atmosfera zabytków. Miasteczko jest zdecydowanie mniejsze, ale dzięki swojemu położeniu, jest jeszcze bardziej wyjątkowe – starówka wzniesiona jest na małej wyspie znajdującą się pomiędzy lądem a większą wyspą Čiovo. Wszystkie te miejsca połączone są mostami. Odwiedzając Trogir nie można nie odwiedzić Bramy Lądowej przebudowanej w XVI w., Pałacu Stafileo z końca XV w., Katedry św. Wawrzyńca oraz Pałacu Ćipiko.


Zadar

Zadar to bardzo zróżnicowane miasto, którego stara część malowniczo ulokowana jest na półwyspie. Zabytki Zadaru pochodzą z okresu antyku, średniowiecza, renesansu, odkopano tu także forum cesarza Oktawiana Augusta a całości dopełniają nowoczesne elementy: Organy Morskie z początku XXI w. oraz instalacja artystyczna "Pochwała Słońca" z drugiej połowy XX w. Będąc w Zadarze trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle kościoła św. Donata mającego kształt rotundy (IX w.), odwiedzić Katedrę św. Anastazji, Kościół św. Krševana, Park Jeleny Madijevke z bramą renesansową. Niezłą atrakcją dla dzieci może być tutejsze Muzeum Iluzji, zaś dla całych rodzin – podziwianie zachodu słońca z wybrzeża, przy którym grają morskie organy, wprawiane w brzmienie uderzeniem fal. Tutejszy zachód słońca docenił sam Alfred Hitchcock! Będąc w Zadarze warto odwiedzić także pobliską miejscowość Nin, posiadającą równie długa historię i… najmniejszą katedrę świata – przedromański kościół św. Krzyża (40 m obwodu).


Rijeka 

Rijeka jest trzecim największym miastem Chorwacji, stanowiącym największy chorwacki port i słynącym z wyjątkowej architektury z czasów romańskich, gotyckich, renesansowych i barokowych. To miasto, które wręcz uwielbia turystów i przygotowuje dla nich wiele atrakcji – darmowe zwiedzanie podziemnych tuneli i twierdzy Trsat, z której rozpościera się przepiękna panorama miasta. Miasto słynie z muzeum czekolady i corocznego hucznego karnawału. Rijeka nosi miano Europejskiej Stolicy Kultury 2020, a to gwarancja udanego zwiedzania! Poznając miasto warto przespacerować się głównym deptakiem Korzo, przy którym usytuowana jest wieża zegarowa. Pośród klimatycznych, wąskich uliczek odnaleźć można najstarszy tutejszy zabytek – łuk z czasów rzymskich oraz forum romanum. Poznając Rijekę, warto zwiedzić także barokową katedrę św. Wita, przepiękny Teatr Narodowy oraz najstarszy wieżowiec w tej części kraju. Dodatkowo Rijeka, tak jak i wspomniane wcześniej Dubrovnik, Split, Trogir i Zadar, jest miastem nadmorskim – wszystkie te miasta obfitują nie tylko w zabytki, ale także piękne plaże na których można wypocząć, zrelaksować się i spędzić czas z rodziną!


Parki Narodowe: Krka i Jezior Plitvickich 

W Chorwacji utworzono aż osiem Parków Narodowych, jednak PN Jezior Plitvickich oraz PN Krka cieszą się największą popularnością wśród turystów z całego świata. Krystaliczna woda i soczysta zieleń roślinności to elementy łączące oba te miejsca. Obydwa parki kojarzą się odwiedzającym Chorwację także z wodospadami – to prawda, to element wspólny, poza tym są to jednak całkowicie różne atrakcje: PN Jezior Plitvickich tworzy 16 jezior powiązanych ze sobą wodospadami, zaś PN Krka utworzony jest wzdłuż rzeki krasowej. Ponadto w Chorwacji możemy odwiedzić górzyste Parki Narodowe, idealne dla osób kochających spacerować po górach: PN Welebitu Północnego, Paklenica i Risnjak oraz parki wyspiarskie: Archipelag Wysp Briońskich, Kornati oraz Mljet. Naprawdę jest w czym wybierać!