Rego-Bis
Infolinia: +32 776 05 00
czynne: Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sb 10:00 – 14:00

Wyjazd do Turcji 2022 na dowód czy na paszport?

Turcja od lat stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Ciepłe morze, słoneczna pogoda, smaczne jedzenie i wspaniałe zabytki sprawiają, że każdy turysta znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Planujesz urlop w tym kraju i zastanawiasz się, czy do Turcji potrzebny jest paszport, czy też wystarczy dowód osobisty? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Turcja – paszport czy dowód 2022?

Od kilku lat Turcja regularnie wprowadzała zmiany ułatwiające Polakom podróżowanie turystyczne do tego interesującego kraju. Ponad dwa lata temu, Państwo to zniosło obowiązek wizowy, a teraz wprowadziła też zmiany dotyczące wjazdu na paszport. Dotychczas podróżujący z naszego kraju mogli przekroczyć granicę turecką jedynie za okazaniem paszportu, który musiał być ważny przez minimum 180 dni od daty planowanego przylotu. Teraz to się zmieniło. W jaki sposób zatem możesz teraz wjechać do tak atrakcyjnego turystycznie państwa, jakim jest Turcja? Paszport czy dowód 2022 będzie Ci potrzebny?

Turcja – paszport potrzebny czy zbędny?

Dla wszystkich osób, które zastanawiają się, czy mogą wjechać do Turcji bez paszportu, mamy dobrą wiadomość. Od 19 kwietnia 2022 roku Turcja na dowód jest możliwa! Decyzja ta została opublikowana w tureckim Dzienniku Ustaw. Zapis ten dotyczy jedynie wyjazdów w celach tranzytowych i turystycznych, a także pobytu nie dłuższego niż 90 dni w okresie 180 dni. Osoby spełniające owe warunki nie muszą zabierać ze sobą paszportu, a tylko dowód osobisty. Jeśli więc interesują Cię wakacje Turcja 2022, ale nie masz paszportu, nie musisz już rezygnować z wyjazdu. Bez problemu wybierzesz się na wymarzony wypoczynek wyłącznie na podstawie dowodu tożsamości.

Nie znaczy to oczywiście, że paszporty przestają zupełnie obowiązywać. Jeśli posiadasz ten dokument i chcesz wjechać do kraju z paszportem, a nie dowodem osobistym, to nadal możesz to zrobić bez żadnego problemu. Aktualnie wakacje Turcja 2022 są możliwe zarówno za okazaniem paszportu, jak i ważnego dowodu osobistego.

Turcja – wakacje bez paszportu to same zalety

Jeśli interesuje Cię kierunek Turcja jako wakacje bez paszportu, a jedynie na dowód, wiąże się to z wieloma zaletami. Unia Europejska i strefa Schengen przyzwyczaiły Polaków do podróżowania bez paszportu, a jedynie z dowodem osobistym. Urlop w Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy Włoszech? Nic trudnego – wystarczy się spakować, zabrać ze sobą wspomniany dokument i wybrać w podróż. To spowodowało, że wiele osób po prostu paszportu nie posiada.

Wyrobienie paszportu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, która aktualnie wynosi 140 złotych. W przypadku wyrobienia paszportów dla całej rodziny suma ta staje się bardzo wysoka. Poza opłatą za dokument dochodzi też konieczność wykonania specjalnych zdjęć paszportowych, co też znacznie podnosi łączne koszty. Nierzadko zdarzało się więc, że choć Turcja last minute była bardzo atrakcyjna cenowo, to opłaty dla całej rodziny związane z wyrobieniem paszportu znacznie podnosiły ogólną cenę wycieczki. A przecież pieniądze te można byłoby wydać w znacznie przyjemniejszy sposób. Brak konieczności posiadania paszportu na wyjazd do Turcji pozwala zatem na spore oszczędności finansowe dla osób, które tego dokumentu nie posiadają bądź w niedługim czasie straci on ważność.

Warto przy tym podkreślić, że usługa wyrobienia paszportu trwa aż miesiąc. To sprawiało, że często atrakcyjna cenowo wycieczka Turcja last minute z krótkim terminem do wylotu, okazywała się niemożliwa do zrealizowania przez osoby nieposiadające paszportu. Wprowadzone zmiany pozwolą zatem każdemu posiadaczowi dowodu osobistego na wyjazd do Turcji w dowolnym czasie, również w ramach wycieczki „na ostatnią chwilę”.

Turcja – paszport niepotrzebny. A co z wizą?

Wiesz już, że Turcja na dowód jest możliwa od tego roku. A jak przedstawia się kwestia wiz do tego pięknego kraju? Również w tej kwestii Ankara wychodzi naprzeciw Polakom. Obywatele polscy od 1 marca 2020 roku są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeśli wjeżdżają do Turcji w celach turystycznych na pobyt nieprzekraczający 90 dni w ramach 180 dni.

Wcześniej wizę można było nabyć drogą elektroniczną, korzystając z Elektronicznego Systemu Wniosków Wizowych. Teraz jest to jednak niepotrzebne. Zmiana ta dotyczy nie tylko Polaków, ale również innych obywateli niektórych państw Unii Europejskiej i strefy Schengen: Hiszpanii, Holandii, Belgii, Austrii oraz Wielkiej Brytanii.

Ochrona dokumentów w Turcji

Wiesz już, czy do Turcji potrzebny jest paszport. Jeśli zatem zdecydujesz się wjechać do Turcji bez paszportu, koniecznie zadbaj o ochronę dokumentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, turysta musi mieć dowód tożsamości zawsze przy sobie. Jeśli jednak planujesz przede wszystkim wypoczywać na plaży niedaleko pensjonatu, na wszelki wypadek zrób skan albo kserokopię pierwszej strony paszportu lub dowodu osobistego, natomiast oryginały dokumentów możesz dla bezpieczeństwa przechować w hotelowym sejfie. Dzięki temu podczas pobytu będziesz mógł cieszyć się wymarzonym urlopem, a nie myśleć o obowiązku pilnowania dokumentów tożsamości.

Pokaż cenę za
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapisz się do newslettera

Bezpieczne płatności
Imoje
Visa Mastercard
Bon turystyczny
Firma wiarygodna finansowo