Poradnik przed podróżą: Macedonia Północna

 Poradnik podróżnika do Macedonii

 
 
Pilot/Rezydent: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.
Wizy: Nie są wymagane. Paszport/dowód osobisty musi być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu do Polski.
Czas przelotu: Polska – Ochryda: ok. 2h
Czas przejazdu: Od granicy polskiej ok. 20h
Czas lokalny: Czas polski
Język: Macedoński; można się porozumieć w języku angielskim i rosyjskim
Waluta: Denar macedoński (MKD) 1 MKD = 0,06 PLN (1 EUR = 62 MKD)
Napięcie: 220 V
Ceny w hotelach i restauracjach: Obiad (danie główne z przystawką) ok. 850 MDK; piwo 0,5 L 90 MKD; lampka wina 140 MKD; kawa 60 MKD;
Ceny: Karta telefoniczna – 300 MKD; pieczywo – 30 MKD; woda mineralna 1 L – 15 MKD; cola-cola – 50 MKD; piwo – 30 MKD;
Napiwki: Obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15% rachunku.
Wynajem samochodów: Ok. 30 EUR; benzyna – ok. 66 MKD/litr
Komunikacja: Taksówka ok. 30 MKD/km, ale zawsze można wytargować niższą cenę.
Plaże: Wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 250 MKD.
Kuchnia: Ajvar- pasta z pieczonej papryki; burek – nadziewane (najczęściej mięsem lub serem) ciasto filo; tavče gravče – gotowana fasola z warzywami i zapiekana w glinianym naczyniu; baklava; tulumba, ohridska torta – ciasto z kremem orzechowym, karmelem i czekoladą.
Co warto kupić? Perły ochrydzkie.
Wycieczki lokalne: Organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

 Informacja dla podróżujących do Macedonii z dziećmi do 18 lat: Pisemna zgoda na podróż osoby małoletniej jest potrzebna. Dokument taki powinien zawierać termin pobytu dziecka na terenie Macedonii, dane osobowe i numer paszportu dziecka oraz dane osobowe i numer paszportu osoby, pod której opieką znajduje się dziecko na wycieczce. Taki sam dokument powinien mieć ze sobą jeden z rodziców, jeżeli drugi rodzic nie bierze udziału w podróży. (Za: https://polakzagranica.msz.gov.pl/ )

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę