Poradnik przed podróżą: Czarnogóra

 

 
 
Pilot/Rezydent: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. NA trasie przejazdu autokarem turyści są pod opieką wykwalifikowanego pilota.
Wizy: Nie są wymagane. Paszport/dowód osobisty musi być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu do Polski.
Czas przelotu: Polska – Tivat ok. 2 godziny.
Czas przejazdu: Od polskiej granicy ok. 20-24 godzin (zależnie od miejsca docelowego).
Czas lokalny: Czas polski.
Język: Czarnogórski, można się też porozumiewać w języku angielskim. Języki Czarnogórski i Polski łączy duże podobieństwo zatem zawsze możemy spróbować porozumieć się w naszym ojczystym języku.
Waluta: Euro (EUR);
Napięcie: 220 V.
Ceny w hotelach i restauracjach: Hamburger - 1,5 €, ćevapčići – 2 €, Tosty - 1,5 €, Kawałek pizzy 1€, Herbata 1,2 €, Kawa espresso 1 €, Kawa mrożona 2,9 €.
Napiwki: Obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15% rachunku.
Wynajem samochodów: Od ok. 35 EUR/dzień; benzyna – ok. 1,15 EUR/litr.
Komunikacja: Taksówka ok. 1 EUR/km. Zaleca się korzystanie z oznakowanych taksówek. Przystanki autobusowe są oznakowane, rozkład jazdy komunikacji miejskiej jest dostępny na przystankach.
Plaże: Wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 5 EUR.
Kuchnia: Pljeskavica - mieszanka mięsa, formowanego na kształt hamburgera. Danie z grilla, dość ostre, podawane z dodatkami takimi jak frytki, lub posypane serkiem owczym w chlebku pita. Ćevapi - pikantne mielone kotleciki podawane z ajvarem (pastą z pieczonej papryki). Musaka - ziemniaki zapiekane z mielonym mięsem i sosem.
Co warto kupić? Rakiję lub miejscowe wino Plantaže.
Wycieczki lokalne: Organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 Informacja dla podróżujących do Czarnogóry z dziećmi do 18 lat: Pisemna zgoda na podróż osoby małoletniej jest potrzebna. Dokument taki powinien zawierać termin pobytu dziecka na terenie Czarnogóry, dane osobowe i numer paszportu dziecka oraz dane osobowe i numer paszportu osoby, pod której opieką znajduje się dziecko na wycieczce. Dokument powinien być przetłumaczony na język serbski lub czarnogórski przez tłumacza przysięgłego.(Za: https://polakzagranica.msz.gov.pl/ )

 
 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę