Poradnik przed podróżą: Chorwacja

 

 

Pilot/Rezydent: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. NA trasie przejazdu autokarem turyści są pod opieką wykwalifikowanego pilota. Pilot uczestniczy także w trakcie przeprawy promowej na wyspę Hvar
Wizy: Nie są wymagane. Paszport/dowód osobisty musi być ważny przez cały planowany okres pobytu.
Czas przejazdu: Od polskiej granicy ok. 16h.
Czas lokalny: Czas polski.
Język: Chorwacki, można się też porozumiewać w języku angielskim lub niemieckim.
Waluta: Kuny (HRK) 1 EUR = 7,42 HRK
Napięcie: 220 V.
Ceny w hotelach i restauracjach: Kawa ok.8 HRK, Herbata ok.8 HRK, Piwo 0,5 l ok.25 HRK, Sałatka ok. 30 HRK, Danie z ryb ok.120 HRK, Mięsne dania ok.90 HRK
Napiwki: Obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15% rachunku.
Wynajem samochodów: Od ok. 250 HRK/dzień; benzyna – ok. 10 HRK /litr.
Komunikacja: Taksówka ok. 6 HRK/km + 17 HRK start.
Zaleca się korzystanie z oznakowanych taksówek. Przystanki autobusowe są oznakowane, rozkład jazdy komunikacji miejskiej jest dostępny na przystankach.
Plaże: Wstęp bezpłatny, wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 40 HRK
Kuchnia: Crni rižot - czarne risotto z mątwy; pašticada - tradycyjne danie wołowe, które jest marynowane przez 24 godziny w czosnku, winie i ziołach; ćevapčići – grilowane mięso mielone, podawane najczęściej z ajvarem (pikantna pasta z pieczonej papryki), frytkami i sałatką. 
Co warto kupić? Oliwę z oliwek domowej produkcji (maslinovo ulje)
Wycieczki lokalne: Organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Informacja dla podróżujących do Chorwacji z dziećmi do 18 lat: Pisemna zgoda na podróż osoby małoletniej może okazać się potrzebna. Powinna zawierać standardową formułę o zgodzie rodziców lub opiekunów prawnych na podróż osoby małoletniej, ale również adres i numer telefonu rodziców lub opiekunów prawnych. Najlepiej, by pismo to było w języku chorwackim lub angielskim. (Za: https://polakzagranica.msz.gov.pl/ )

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę