Samochodem na Bałkany - czy to bezpieczne?

Samochodem za granicę - na Bałkany!


Wybierając się w krótką wakacyjną podróż samochodem należy pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego prawa jazdy, które jest respektowane we wszystkich europejskich krajach. Na dłuższy okres wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Dodatkowo prawie we wszystkich krajach wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC (tzw. zielona karta). Ważne jest też, by pamiętać nie tylko o dowodzie rejestracyjnym, ale także o dokumencie potwierdzającym aktualny przegląd techniczny samochodu. Jeżeli jedziemy w podróż pożyczonym samochodem, musimy zabrać ze sobą upoważnienie w języku angielskim, oraz kraju, do którego się wybieramy. Takie pismo musi być potwierdzone notarialnie. Pamiętajmy także, iż większości granic nie można przekroczyć samochodem wynajętym z wypożyczalni. Oczywiście wszędzie wymagane jest standardowe przestrzeganie przepisów jazdy, takie jak ograniczenie prędkości (do wymaganej na trasie), jazda w pasach bezpieczeństwa (zarówno na siedzeniach przednich, jak i tylnych), a samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.


Podróż samochodem po Bałkanach może być równie przyjemna co zaskakująca - i to często pozytywnie. Jeżeli chodzi o stan dróg - przez większość bałkańskich krajów przebiegają dobre autostrady (często płatne). Szukając niesamowitych pejzaży warto skusić się na jakąś mniejszą drogę, choć na tych całkiem małych należy bardzo uważać - górzyste tereny są nieprzewidywalne. W wielu krajach panuje lekkie podejście do ruchu drogowego, należy więc być wyjątkowo ostrożnym i uważać m.in. na rowerzystów czy pieszych, co także dotyczy większyc miast. Na Bałkanach należy uważać na małe stacje benzynowe - te często mają paliwo kiepskiej jakości. Równie ciężkie może okazać się znalezienie autoryzowanego serwisu samochodowego.


Bałkany to region obfitujący w słynne trasy motocyklowe. Poruszają się nimi również cykliści, ale także dla kierujących samochodami osobowymi jest to wyśmienita propozycja. Górskie ukształtowanie terenu zapewnia piękne widoki, a obcowanie z naturą sprawia, że podróż staje się wyjątkowo przyjemna. Dodatkowo warto sprawdzić, co znajduje się po drodze do naszej destynacji. Może okazać się, że mamy na trasie kilka miast wartych zobaczenia. - mówi Maciej Sokalski ze śląskiego biura podróży Rego - Bis, wieloletni rezydent na kierunku Albania i doświadczony kierowca.

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę