Macedonia

Stolica:
Skopje
Ludność:
2 091 719
Języki:
Macedoński
Waluta:
Denar Macedoński (MKD)

Chociaż Republika Macedonii Północnej jest łatwo dostępna, nadal jest najlepszym ukrytym skarbem Europy. Charakter kraju jest częściowo bałkański, częściowo śródziemnomorski i ma wiele śladów z czasów, gdy był pod silnym wpływem kultury rzymskiej, greckiej, albańskiej i osmańskiej. Jest to wspaniały, naturalny raj z wieloma zabytkami i ruinami ukrytymi w idyllicznych wioskach, które nie zmieniają się od wieków. Macedonia Północna jest wspaniałą reprezentacją Bałkanów z różnorodnymi wpływami i grupami etnicznymi, nowoczesnymi miastami i pięknymi krajobrazami, gdzie życie porusza się we własnym unikalnym tempie. Rzućmy okiem na najlepsze miejsca do odwiedzenia w Macedonii!

1.    Skopje jest zdecydowanie najbardziej eklektyczną stolicą Europy. Z powodzeniem podjęto wysiłki, aby wprowadzić nową kulturę w postaci muzeów, fontann, mostów i rzeźb w całym mieście. Historia nadal jest tutaj obecna w takich miejscach jak Kameni Most (Kamienny Most), kościół Sveti Spas, Twierdza Kale i stary turecki bazar Caršija. Koniecznie trzeba zobaczyć gigantyczną figurę Aleksandra Wielkiego, zamówioną z okazji 20-tej rocznicy niepodległości Macedonii.

2.    Kanion Matka, położony zaledwie 17 kilometrów na południowy zachód od Skopje, jest zapierającym dech w piersiach cudem natury! Zwiedzanie Jeziora Matka, otoczonego stromymi ścianami wąwozu jest wymarzonym przeżyciem dla tych, którzy lubią przebywać na łonie natury. Znajduje się tam 10 jaskiń oraz kilka formacji skalnych i szczelin. Jaskinia Vrelo jest najbardziej imponującą ze wszystkich — jest to najgłębsza podwodna jaskinia w Europie! Kanion jest także domem dla ponad 70 gatunków motyli, a niektóre z nich zostały dopiero niedawno odkryte. Zarówno Jezioro Matka, jak i pobliskie jezioro Treska są popularnymi miejscami do spływów kajakowych ze względu na spokojne wody i bujną scenerię.

3.    Największe miasto na Jeziorze Ochrydzkim i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Ochryda ma niezwykłą historię i spuściznę kulturową. Na szczycie listy znajdują się freski w kościele św. Zofii, Starożytny Teatr, kościół św. Klemensa (XIII wiek), cerkiew Jana Teologa Kaneo i twierdza cara Samuela - z niesamowitym widokiem na miasto i jezioro. Otaczające góry sięgają ponad 2800 m, co oznacza, że Ochryda jest nie tylko ważna kulturowo, ale naturalnie zapiera dech w piersiach. Warto się tutaj także zaopatrzyć w perły, które są słynne na całym świecie! Zaledwie 30 km od Ochrydy znajduje się klasztor św. Nauma, czyli jeden z najbogatszych i najstarszych klasztorów w kraju.

4.    Mavrovo to największy Park Narodowy w Macedonii, rozciągający się na ponad 192 000 akrów od Jeziora Mavrovo do granicy albańskiej. Jest domem dla najwyższych szczytów w Macedonii i najlepszych narciarskich ośrodków w kraju. Jezioro Mavrovo jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w kraju. Niezwykłą rzeczą w jest kościół św. Mikołaja zanurzony w jego wodach. Został celowo zalany w 1953 roku, kiedy jezioro zostało wykopane, od tego czasu jednak częściowo się odsłonił, tworząc tym samym nieoczekiwany i przepiękny widok!

5.    Kolejne piękne miasto Macedonii — Bitola. W dużej mierze nietknięte przez przemysł turystyczny, to miasto jest tajnym centrum kulturalnym Macedonii, z wyrafinowanymi galeriami, muzeami, restauracjami i kwitnącą kulturą kawy, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do spotkań towarzyskich w Macedonii!    
 

 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę