Hiszpania

Stolica:
Madryt
Ludność:
47 737 941 mln
Języki:
hiszpański
Waluta:
euro

Costa Brava w Katalonii, w prowincji Girona, przyciąga turystów z różnych powodów: Dla rodzin lub młodych ludzi szukających rozrywki w słońcu są takie ośrodki jak Lloret de Mar i Blanes, pełne zajęć, nocnych klubów i piaszczystych plaż. Zwiedzający mogą zobaczyć także otoczone murami średniowieczne miasta Girona, Pals i Tossa de Mar, ze stuletnią tradycją, gdzie okiem nie sięgnąć. Ten region jest zdecydowanie oczkiem w głowie całej Katalonii! I to nie tylko z powodu zatoczek i rybackich wiosek, festiwali czy modnych klubów. To przyjaźni mieszkańcy, piękno krajobrazu i tradycje kulturalne - wszystko razem tworzy cudowną całość. Mimo że jest pełen typowych (i stereotypowych) miejsc, wciąż istnieją ukryte klejnoty do odkrycia.

1.    Przeznacz chociaż jeden, aby zobaczyć najlepsze co Girona i jej średniowiecznej starówki mają do zaoferowania! Miasto rozciąga się nad brzegiem Onyaru, a widok z tej właśnie perspektywy — nad brzegiem rzeki z ciasno upakowanymi malowanymi budynkami, które zbliżają się do niego... Nie można zapomnieć aparatu! Wśród krętych uliczek miasta, nadal zachowała się dawna dzielnica żydowska, w której do dziś żyją arabowie, którzy przybyli do Girony w XII wieku.

2.    Tossa de Mar, czyli przepiękny mały nadmorski kurort ze wspaniałymi piaszczystymi zatoczkami i starannie zachowanym średniowiecznym dziedzictwem. To, co rzuca się w oczy, to Vila Vella, zajmująca cały przylądek w południowej części kurortu. Znajduje się tutaj także otoczone murami miasto, które zostało zbudowane w 1100 roku, ale wzmocnione potężnymi fortyfikacjami i wieżami strażniczymi w XVI wieku, z powodu zagrożenia ze strony północno-afrykańskich piratów.

3.    Jeśli jakikolwiek artysta może być łączony z północno-wschodnią Katalonią, to zdecydowanie jest nim XX wieczny surrealista Salvador Dalí. W okolicy znajdują się aż trzy atrakcje m.in. z nim związane, z których najważniejszym jest Teatr-Muzeum w Figueres. Ma największą kolekcję jego dzieł na świecie, coś z każdego etapu jego twórczości, włączając w to także instalacje, które zajmują całe pokoje. Co ciekawe, artysta jest również pochowany w krypcie pod sceną tego dawnego przekształconego teatru. Na wystawie znajdują się również fragmenty z osobistej kolekcji Dalí, w tym dzieła El Greca i Marcela Duchampa. Coś wspaniałego, nie tylko dla miłośników sztuki!

4.    Cap de Creus to niewielki przylądek, ale także Park Narodowy, którego krajobrazy zapierają dech w piersiach. Jest to zdecydowanie jednak z piękniejszych, naturalnych wizytówek Costa Brava. Z powodu wiatrów na północy jest tu niewiele roślinności, z wyjątkiem zarośli i krzewów sosnowych. Te wiatry są także  odpowiedzialne za niesamowicie ukształtowane skały, z których to miejsce słynie. Te dziwne sękate formy zostały nawet nazwane przez miejscowych orłem z Plan de Tudela i lwem z Cap Gros.

5.    Będąc w Katalonii przez jakiś czas, warto poświęcić kilka chwil i odwiedzić Vichy, czyli hiszpańską stolicę wody mineralnej o dość mocnym, prawie słonym smaku. Caldes de Malavella to kolejne miejsce, które przez wieki przyciągało  wiele cywilizacji do swych wód termalnych, w tym Rzymian, którzy zbudowali tu dobrze zachowany kompleks łaźni. Istnieje kilka źródeł, w tym El Raig d'en Mel, z którego wypływa woda o temperaturze 60° C i ma smak podobny do Vichy.


 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę