Bułgaria

Stolica:
Sofia
Ludność:
7 327 224 mln
Języki:
Bułgarski
Waluta:
lew bułgarski (BGN)

Bułgaria jest jednym z największych krajów na Bałkanach i ulubionym miejscem wypoczynku setek turystów z kilku powodów: po pierwsze, jest znacznie tańsza od innych krajów Europy, jedzenie jest pyszne, a Bułgarzy są serdeczni, a nawet bardzo serdeczni. Jako bonus, miłośnicy historii będą mieli nieskończenie wiele starożytnych miejsc do odkrycia w całym kraju. Trudno było zawęzić listę, ale postaramy się tutaj przedstawić kilka miejsc, które musisz odwiedzić w Bułgarii!

1.    Klasztor Rila to obowiązkowy punkt podczas wakacji w Bułgarii. Jest to największy i najbardziej znany wschodni klasztor prawosławny w Bułgarii. Znajduje się 73 km na południe od stolicy, wzdłuż rzeki Rilskiej, prawie 1 200 metrów nad poziomem morza, w Parku Przyrody Klasztoru Rila. Obecnie przebywa tam około 60 mnichów, a cały kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2.    Wielkie Tyrnowo i jego bogata 7000-letnia historia z wieloma kościołami. Miasto było stolicą Drugiego Imperium Bułgarskiego, stanowiąc dom dla szlachty. Później nadała nazwę Szkole Artystycznej w Tarnowie, słynącej ze charakterystycznych stylów malarskich i literackich.

3.    Miłośnikom wina poleca się jednodniową wycieczkę do winiarni Maryan podczas pobytu w Wielkim Tyrnowie. Winiarnia znajduje się zaledwie 45 minut od miasta, w pobliżu miasta Maryan i oferuje możliwość spróbowania wielu różnych win. Winiarnia oferuje pięć różnych odmian, w tym czerwone i białe oraz bardzo orzeźwiające rose. Wycieczka obejmuje zwiedzanie piwnicy z winami, a nawet degustację win prosto z beczki. Wina produkowane są klasycznymi technikami winiarskimi w połączeniu z nowoczesną technologią, aby uzyskać produkty najlepszej jakości.

4.    Płowdiw jest drugim co do wielkości bułgarskim miastem. Jest to ważne centrum ekonomiczne, transportowe i kulturalne, które było kiedyś znane jako Filippopolis, ponieważ zostało podbite przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e. Płowdiw został później najechany przez Persów, Greków, Celtów, Rzymian, Gotów, Hunów, Turków, Krzyżowców, zanim stał się częścią Bułgarii, jaką znamy dzisiaj. Mieszcząc się na siedmiu wzgórzach nad rzeką Maritsa, Płowdiw jest często nazywany właśnie „Miastem Siedmiu Wzgórz”.

5.    Park Narodowy Pirin, wpisany na listę UNESCO wznosi się niczym wielki bałkański wał nad granicami Macedonii i Grecji. Wysoko na górze, na ośnieżonych szczytach zbierają się czapki mgły, a alpejskie doliny poniżej są pomalowane lawinami leśno-zielonych drzew sosny i jodły. Nic dziwnego, że został okrzyknięty rajem dla miłośników pieszych wycieczek i sportów zimowych, ze szlakami wiodącymi na szczyt Vihren (najwyższy szczyt) i do ogromnych 186 jezior!


 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę