Wyspa Korfu, GRECJA

Jest to jeden z najgęściej zaludnionych rejonów Grecji, który słynie z wyśmienitych oliwek - liczba drzew oliwnych na wyspie to w tej chwili około 5 mln. Korfu - po grecku zwane Kerkyra przyciąga rzesze turystów, którym może zaproponować szerokie, zagospodarowane lub niewielkie, oddalone od cywilizacji zatoczki, a także piaszczyste, żwirkowe lub kamieniste plaże. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Kerkyra- królowa wysp jońskich

Każdego lata wyspa Korfu przyciąga tysiące turystów stając się tym samym ulubionym celem letnich wakacji. Zabytki historyczne i religijne, malownicze wioski, piękna przyroda i gościnność mieszkańców oferują wspomnienia, które trudno wymazać z pamięci. Miasto Korfu to klejnot do zwiedzania, z wieloma zabytkami z czasów średniowiecza, w tym Starą Fortecą, Nową Fortecą, promenadą Liston i kościołem św. Spirydona — patrona wyspy. Nie można pominąć dzielnicy Kanoni, położonej nieco poza miastem Korfu, z pięknym widokiem na Wyspę Mysią i kaplicę Panagia Vlacherna. Imponujące widoki na Korfu to także pałac Achilleion, klasztor Paleokastritsa i twierdza Angelokastro. Wyspa jest mała, ale ciekawych miejsc nie brakuje!

1.    Warto spędzić jeden dzień w pięknej nadmorskiej miejscowości Paleokastritsa. Ten pagórkowaty kurort położony jest pomiędzy wysokimi klifami, zatoczkami i stromymi zboczami, porośniętymi gajami oliwnymi i sadami cytrusowymi. Słusznie cieszy się popularnością wśród turystów, ale mimo wszystko zachowuje swój urok. Warto odwiedzić także klasztor Theotókou.

2.    Wysoko na wzgórzach, przy głównej drodze między Kassiopi i Acharavi, znajduje się opuszczona wioska Old Perithia. Kiedyś (sięgając do czasów średniowiecznych w 1400 roku) była domem dla 1200 ludzi, została wyludniona w 1960 roku - jest teraz średniowieczną kapsułą czasu. Na głównym placu w wiosce znajduje się kilka dobrych tawern, które oferują odpoczynek zmęczonym podróżnikom.

3.    Mała wyspa Pontikanisi znajduje się na południe od miasta Korfu. Znana jest jako „zielony kamień” i zdecydowanie stanowi jestem ze „znaków firmowych” Korfu. Co ważne, jest naturalnym cudem, który można podziwiać - ale nie dotykać. Latem można do niej dotrzeć małą łodzią z portu Kanoni, ale odwiedzającym nie wolno po niej chodzić, ani wejść do jej małego kościoła — z obawy przed zniszczeniem środowiska. Jedyny wyjątek to 6 sierpnia każdego roku.

4.    Pałac Mon Repos położony jest na szczycie wzgórza Analipsis w rejonie Kanoni. Mały, ale bardzo piękny pałac, to dom, w którym urodził się książę Filip w czerwcu 1921 roku. Po wielu latach sporów z byłą grecką rodziną królewską, pałac jest teraz otwarty dla publiczności wraz z muzeum pełnym jońskich skarbów.

 

5.    Jeśli jesteś ciekawy świata i lubisz poznawać nowe miejsca, wyprawa częścią Szlaku Korfu (Corfu Trail) może okazać się najlepszym sposobem, żeby odkryć piękno wyspy. Założona w 2001 roku trasa, liczy sobie 137 km i biegnie wzdłuż całej wyspy. Oszałamiające zmiany krajobrazy będą się pojawiać co godzinę, przenosząc Cię z rozległych plaż do surowych wąwozów i rozciągających się gajów oliwnych. Wyspa jak na dłoni!

5 powodów, dla których warto odwiedzić Korfu:


1.    Wyblakła elegancja miasta Korfu — spacer po Korfu jest zaskakująco romantyczny. Duma i pewność siebie są widoczne w każdym rogu. Nie ma wątpliwości, że jest to miejsce, w którym sztuka i nauka kiedyś bardzo prężnie się rozwijały. Wspaniałe miasto Korfu powinno być pierwszym miejscem do odwiedzenia. Wystarczy spojrzeć na te absolutnie wspaniałe malownicze uliczki, niesamowite widoki na morze, na zalane słońcem domy. Niezwykle pyszne restauracje, mnóstwo butików i wyjątkowa architektura sprawiają, że jest to najbardziej kosmopolityczne miejsce na wyspie. Pocztówka idealna!

2.    Fantastyczne plaże w Korfu to wystarczający powód, aby uczynić z tej wyspy kolejny cel podróży. Plaża Nissaki może pochwalić się brzegiem z miękkimi piaskami i formacjami skalnymi, obmywanymi przez niesamowite błękitne wody. Z drugiej strony Mirtiotissa jest całkowicie piaszczysta i otoczona majestatycznym krajobrazem zielonych klifów. Wybór należy do ciebie!

3.    Piękne górskie wioski — ta urocza mała wyspa może się poszczycić mnóstwem uroczych małych wiosek. Zbadaj góry i odkryj je dla siebie - malownicze i absolutnie wspaniałe, wioski tutaj niosą prawdziwego ducha Korfu. Pelekas, Perivoli, Peroulades, Sinarades, Sartilas, Episkepsi... lista jest długa, jest naprawdę wiele do zobaczenia!

4.    Widok z Kanóni do wysepki Vlahérna i Pontikonísi: stara stolica Kanoni jest warta odwiedzenia ze względu na naturalne piękno, które ją otacza. Na dwóch małych, ustronnych plażach Kanoni ma wspaniałą, skalistą linię brzegową otoczoną grubą warstwą szmaragdowych drzew. Rozpościera się stąd niesamowity widok na wysepki Vlahérna i Pontikonísi.. Aparat fotograficzny jest tu obowiązkowy!

5.    Starożytne ruiny, które po prostu musisz zobaczyć! Jak każda, typowa grecka wyspa, Korfu ma imponujące starożytne ruiny, którymi można się pochwalić —to ponad  3000 lat historii! Świątynia Artemidy w starożytnym mieście Korkyra, starożytne miejsce Palaiopolis w pobliżu Mon Repo i Pomnik Menekratis w Garitsa z dumą prezentują historię Korfu.


Miesiąc styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Temp.powietrza 14 14 16 19 23 28 31 31 28 23 18 15
Temp. wody 15 14 14 15 19 22 24 25 24 22 19 16

Albania

Ta wycieczka to doskonała okazja, by w jedne wakacje odwiedzić dwa kraje! Droga do Albanii prowadzi przez malowniczą zatokę. Pierwszym punktem wycieczki jest Saranda - przewidziany jest tutaj czas na zwiedzanie oraz na relaks. Kolejnym punktem wycieczki jest miasto Butrint - w całości wpisane na listę UNESCO. W drodze powrotnej przewidziany jest ponownie postój w Sarandzie, gdzie przewidziany jest lunch oraz czas wolny, a następnie powrót do hotelu. 
 
Orientacyjna cena:  55 €/osoba dorosła, 39 €/dziecko (do ceny należy doliczyć opłatę portową 10 €/osoba)
 
Potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty.
 

 

Aqualand

Całodniowa wycieczka do największego na Korfu aquaparku otoczonego przez piękne lasy. W Aquaparku można przełamać rutynę plażowania i świetnie bawić się na licznych zjeżdżalniach i różnorodnych basenach. Park wodny oferuje atrakcje dla najmłodszych, średnich i trochę starszych wielbicieli wodnych rozrywek. 
 
Orientacyjna cena: 40 €/osoba dorosła, 32 €/dziecko
 

 

Błękitna Laguna

Jedna z piękniejszych wycieczek, podczas której można zachwycić się wybrzeżem Grecji kontynentalnej. Wycieczka rozpoczyna się wypłynięciem z portu miasta Korfu. Podczas rejsu można podziwiać cudowny widok na Stare Miasto, wenecką fortecę i półwysep Kanoni. Statek przepływa koło portu w mieście Igoumenitsa, następnie koło wioski rybackiej Plataria aż do wysp w okolicy miasteczka Sivota, gdzie znajduje się najbardziej znana na tym wybrzeżu jaskinia. Po wypłynięciu z jaskini statek zmierza do niezwykle malowniczej Pargi, w której można zagubić się w wąskich, urokliwych uliczkach. W drodze powrotnej będzie możliwość popływania w krystalicznych wodach Błękitnej Laguny, warto więc zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręcznik, ale także krem do opalania oraz nakrycie głowy.

Orientacyjna cena: 35 €/osoba dorosła, 18 €/dziecko
 

Korfu - niezwykła wyspa

Całodniowa wycieczka po najznamienitszych i najciekawszych miejscach na wyspie Korfu. Wycieczkę rozpoczyna wizyta w fabryce likieru z kumkwatu połączona wraz z degustacją. Następnie przejazd do jednej z najbardziej znanych zatoczek na wyspie - Palaiokastritsy. Tam będzie można zwiedzić Monaster, a czas wolny przeznaczyć na pływanie, opalanie się lub rejs stateczkiem po przepięknych okolicznych jaskiniach (ok.10 €). Po relaksie przewidziana jest wizyta w miejscowości Lakones, skąd rozpościera się niesamowity widok na wybrzeże. Następnie wizyta w tradycyjnej wiosce Makrades i wolny czas np. na zakupy, a dalej malowniczy przejazd (z przystankiem dla fotografów) aż do Pałacu Achillon - dawnej rezydencji cesarzowej Sissi (wstęp dodatkowo płatny ok. 5 €, dzieci 2,5 €, dzieci poniżej 6 roku życia bezpłatnie). Na koniec wizyta w monasterze Vlacherna na tzw. Mysiej Wyspie (Pontikonissi) - najbardziej rozpoznawalnym punkcie na całej wyspie. 

Orientacyjna cena: 35 €/osoba dorosła, 17,5 €/dziecko
 

Palaiokastritsa

Półdniowa wycieczka na jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych zatoczek na wyspie Korfu. Czas, który można spędzić spacerując, odwiedzając Monaster, plażując lub korzystając z rejsów małymi łódkami do jaskiń oraz pobliskich plaż (koszt ok. 10 €). Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, strój kąpielowy, ręcznik, krem do opalania oraz nakrycie głowy.
 
Orientacyjna cena: 15 €/osoba dorosła, 10 €/dziecko
 

 

Paxos & Antipaxos

Jedna z najbardziej popularnych wycieczek wśród turystów z całego świata - całodniowy rejs na wyspę Paxos i Antipaxos oraz do błękitnych jaskiń. Wycieczka rozpoczyna się od wypłynięcia ze stolicy wyspy Korfu z widokiem na zatokę, port, półwysep Kanoni, kurortowe miejscowości takie jak Benitses, Perama czy Kavos oraz najbardziej na południe wysunięty punkt wyspy Korfu - półwysep Asprokavos. Płynąc po kanale dzielącym Korfu od Paxos będzie można podziwiać niezwykłą przyrodę - Paxos słynie z drzewek oliwnych oraz Cyprysów. Równie piękna i różnorodna jest linia brzegowa - od kamienistych zatoczek po niezwykle białe, piaszczyste plaże. Następnie łódź wpłynie do błękitnych jaskiń, których wnętrza zapierają dech w piersiach. Po dopłynięciu do Antipaxos możliwa będzie kąpiel przy zaskakująco pięknej, niemalże karaibskiej plaży. Na koniec będzie można rozkoszować się czasem spędzanym na wyspie Paxos w tradycyjnej miejscowości Gaios. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, strój kąpielowy, ręcznik, krem do opalania oraz nakrycie głowy.

Orientacyjna cena: 35 €/osoba dorosła, 18 €/dziecko
 

 

 

 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę