Dalmacja Południowa, Chorwacja

Z jednej strony wysokie góry, a z drugiej morze - tak można określić Riwierę Makarską. Jest to jeden z najpiękniejszych fragmentów wybrzeża adriatyckiego. Rozciąga się na odcinku ok. 60 km pomiędzy miastami Brela i Gradach. Słynie głównie ze żwirkowych, ciągnących się kilometrami plaż o łagodnym zejściu do krystalicznie czystego morza. Nad kąpielowymi zatoczkami jest wiele idyllicznych miejscowości. Duża ilość zieleni - drzewa figowe, migdałowe, gaje oliwne, pinie dodają tej okolicy wiele uroku. Taki teren jest idealnym miejscem do wypoczynku, cieszy się dużą popularnością, a na plażach w sezonie jest dość duży tłum.

Podgora

To malownicza miejscowość na Riwierze Makarskiej, znajdującą się około 9 km od miejscowości Makarska. Miasteczko "pod górą” nazwę swoją zawdzięcza malowniczemu położeniu u stóp masywu Biokovo. W starej części miasta zachowały się wieże obronne strzegące niegdyś miasto przed Turkami. Ciekawostką wartą obejrzenia jest pomnik założenia jugosłowiańskiej marynarki wojennej mający kształt skrzydła mewy. Krystaliczne morze, bliskość gór oraz tętniąca życiem promenada wzdłuż której zlokalizowane są liczne kafejki, tawerny i restauracje składają się na niepowtarzalną atmosferę tego wakacyjnego kurortu. Ponadto miasteczko posiada bogatą ofertę aktywnego wypoczynku skierowaną dla miłośników sportów wodnych oraz różnorodne propozycje wycieczek fakultatywnych dla gości, którzy stąd chcą zwiedzić Dubrownik, Medjugorie, Mostar, wyspy Korčula czy Hvar.                                                                                         

 

Igrane


To urokliwa miejscowość Riwiery Makarskiej. Nad miasteczkiem wznosi się dzwonnica kościoła Gospy od Rużarija, która czuwa nad jej mieszkańcami. Riwiera Makarska to najbardziej znany region turystyczny, który rokrocznie przyciąga rzesze turystów. To miejsce gdzie góry stykają się z turkusową tonią Morza Adriatyckiego, a słońce zachodzi za wzniesieniami wyspy Brač.

 

5 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację

1.    Słoneczne lato jest niemalże gwarantowane! Chorwacja jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Odwiedzający mogą spodziewać się 12 godzin słonecznych dziennie w maju i czerwcu, średnio 13 godzin w lipcu i sierpniu. To więcej niż Prowansja (8 w maju, 10 w czerwcu i sierpniu, 11 w lipcu) lub Korfu (10 w maju, 12 w czerwcu, 13 w lipcu i 11 w sierpniu). Bez względu na to, kiedy zdecydujecie się z nami pojechać — słońce zawsze będzie z Wami!


2.    Miasto i wieś w bliskim sąsiedztwie: niezwykle łatwo jest cieszyć się zarówno atrakcjami miasta, jak i krajobrazami i to tego samego dnia! Miasta, nawet te główne i najbardziej znane, takie jak Split czy Dubrownik, są stosunkowo niewielkie. Można zwiedzić zabytkowe stare miasto rano, a następnie udać się do pobliskiej wioski, gdzie można napawać się przepięknym krajobrazem, pójść na spacer lub wybrać na przejażdżkę rowerem (albo najzwyczajniej w świecie położyć się na plaży) po południu. Podobnie dzień spędzony na chodzeniu lub jeździe na rowerze może być uzupełniony wieczorem w mieście.


3.    Tak dużo historii! Chorwacja ma wiele do zaoferowania, nie tylko miłośnikom — zarówno tej jakże odległej historii sprzed kilku stuleci, ale także związanej z nowszymi wydarzeniami. Opowiadanie o niej nie zawsze jest łatwe, ale Chorwaci z lubością oferują każdemu zainteresowanemu bardzo obrazowe streszczenia. Uznają niemalże za obowiązek każdego odwiedzającego spacer licznymi ulicami "starego miasta", pełnymi rzymskiej i weneckiej architektury, zwiedzanie muzeów i odkrywanie zabytkowych budynków i pomników, śledzenie fascynujących dalmatyńskich opowieści o królestwach, związkach, republikach, wojnach, polityce, niepokojach społecznych i współczesnej niepodległości.


4.    Plaże i zachody słońca, które odbierają mowę! Chorwackie wybrzeże jest absolutnie zdumiewające. Nie brakuje tu plaż, które zapierają dech w piersiach. Woda jest krystalicznie czysta i turkusowo niebieska. Chorwacja to także tysiące wysp i wysepek. Jeśli do tego dodamy jeszcze zachodzące słońce — scenariusz na wymarzony romantyczny wieczór jest prawie gotowy!


5.    Nocne życie, które oferuje zarówno szalone imprezy, ciekawe koncerty muzyki folkowej i klasycznej, jak i spokojne wieczory przy lampce wina. Jeśli lubisz imprezować do białego rana — Chorwacja na pewno Cię nie rozczaruje! Split i miasto Hvar to miejsca, w których znajdziesz wiele barów, restauracji i klubów, które oferują zarówno głośne i żywiołowe zabawy, jak i spokojniejsze wieczory z muzyką w tle idealne na romantyczne spotkania!

 

 


Miesiąc styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Temp.powietrza 7 8 12 17 22 25 28 27 23 18 12 14
Temp. wody 13 12 12 13 17 20 23 23 22 19 17 8

Dubrownik

Spotkanie przed hotelem.
 
Program wycieczki:
 
1. Przejazd do Dubrownika
2. Zwiedzanie miasta: mury obronne, Studnia Onofria, Kościół i Klasztor Franciszkanów z jedną z najstarszych aptek w Europie działającą do dziś, Katedra Dubrovnicka, Kościół Św. Błażeja, Kościół Zbawiciela, Pałac Sponza, Pałac Rektorów, Dzwonnica Miejska oraz Stradum
3. Zwiedzanie Starego Portu
4. Powrót do hotelu.
 
Dubrownik - "Perła Adriatyku" - jedno z najpiękniejszych miast w Europie, zachwyca niepowtarzalną atmosferą. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Doskonale zachowane Mury Obronne udostępnione są dla zwiedzających, a wewnątrz między innymi: Studnia Onofria, Kościół i Klasztor Franciszkanów z jedną z najstarszych aptek w Europie działającą do dziś, Katedra Dubrovnicka, Kościół Św. Błażeja, Kościół Zbawiciela, Pałac Sponza, Pałac Rektorów, Dzwonnica Miejska oraz Stradum - główny deptak Dubrownika. Będzie również możliwość wycieczki do Starego Portu, gdzie mieściła się niegdyś potężna flota Republiki Dubrownickiej.
 
W cenie: 
- przejazd 
- polski pilot
- przewodnik w Dubrowniku
 
Cena orientacyjna: 40 € 
 

Fish Picnic

Spotkanie przed hotelem.
 
Program wycieczki:
 
1. Przejazd.
2. Rejs statkiem na wyspę Hvar.
3. Wizyta w rybackiej wiosce Vrboska.
4. Rejs na wyspę Brać, do miejscowości Bol. Czas wolny przeznaczony na plażowanie.
5. Powrót do hotelu.
 
W planie wycieczki jest rejs stateczkiem wycieczkowym na wyspę Hvar. Tam zaplanowany jest spacer po starej, dalmatyńskiej wiosce rybackiej Vrboska. Kolejnym punktem wycieczki będzie przepłynięcie na wyspę Brać do miejscowości Bol, gdzie atrakcją jest plaża "Złoty Róg" (Zlatni Rat). Fenomenem Złotego Rogu jest to, że cypel, na którym znajduje się plaża, zmienia swoje położenie w zależności od prądów morskich i kierunku wiatru. Podczas rejsu na statku serwowana jest ryba z grilla oraz rakija i wino.
 
W cenie:
- przejazd 
- rejs stateczkiem 
- poczęstunek m.in. grillowanie, sałaty, owoce, wino
 
Cena orientacyjna: 28 € 
 

Medjugorie oraz Mostar

Spotkanie przed hotelem.
 
Program wycieczki:
 
1. Przejazd do Medjugorie.
2. Wejście na Górę Objawień, wizyta w kościele św. Jakuba.
3. Wizyta w Mostarze.
4. Powrót do hotelu.
 
Medjugorie jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Europie. W 1981 roku w miejscu zwanym Brdo Ukazanja - Góra Objawień, miały miejsce objawienia Matki Boskiej, które trwają do dziś. Podczas wizyty wejście na Górę Objawień - indywidualna modlitwa, wizyta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba, spacer po centrum miasteczka. Wizyta w Mostarze - mieście z czasów osmańskich, położonym na rzece Neretwa. Mostar posiada dużą liczbę meczetów oraz uroczy bazar turecki z przepięknym Starym Mostem, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
W cenie:
- przejazd
- opieka polskiego pilota
- lokalny przewodnik
 
Cena orientacyjna: 40 € 
 

Sibenik - Park Narodowy Krka

Spotkanie przed hotelem.
 
Program wycieczki:
 
1. Przejazd do Sibeniku.
2. Spacer po sibenickiej starówce.
3. Wizyta w Katedrze.
4. Przejazd do Parku Narodowego Krka, możliwość kąpieli w rzece.
 
Wizyta w najstarszym mieście słowiańskim, spacer wąskimi uliczkami starówki i wizyta w jednej z najpiękniejszych Katedr. W Parku Narodowym Krka utworzonym na rzece o tej samej nazwie, możliwość podziwiania dziewiczej przyrody (bogactwo fauny i flory). Istnieje możliwość kąpieli.
 
W cenie: 
- przejazd
- polski pilot
- lokalny przewodnik
- wejście do Parku Narodowego Krka
 
Cena orientacyjna: 50 € 
 

Split oraz Trogir

Spotkanie przed hotelem.
 
Program wycieczki:
 
1. Przejazd do Splitu
2. Spacer promenadą i Wzgórzem Marjan
3. Przejazd do Trogiru
4. Zwiedzanie Placu Centralnego, budynku Ratusza i Katedry.
5. Powrót autokarem do hotelu.
 
Wspaniale zachowana architektura z czasów rzymskich to największy atut Splitu. Panujący w latach 284- 305 Cesarz Dioklecjan oczarowany urokiem tego miejsca postanowił właśnie tutaj wybudować sobie pałac. Dziś mury Pałacu zaadaptowano na lokale mieszkalne i różnego rodzaju pomieszczenia biurowe. W ich obrębie natomiast zachował się Perystyl, Katedra Św. Dujmy, Baptysterium, Stary Ratusz. Podczas wycieczki spacer wspaniałą promenadą i Wzgórzem Marjan. Trogir to miasto założone w III w p.n.e przez kolonistów greckich z Wyspy Vis. Za czasów rzymskich Trogir był ważnym portem handlowym. Znajduje się tutaj piękny Plac Centralny z budynkiem Ratusza oraz Katedrę.
 
W cenie: 
- przejazd
- opieka polskiego pilota
- lokalny przewodnik
- wejście do Katedry w Trogirze
 
Cena orientacyjna: 40 € 
 

Informacje o promocjach i nowościach na Twoją skrzynkę