Wino czy rakija, co spróbować w Macedonii w 2022?

Rego-Bis, 30.05.2022

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto sprawdzić co dany kraj ma najlepszego do zaoferowania.  Coraz większą rolę przy wyborze miejsca wypoczynku odgrywają nie tylko piękne plaże, zapierające dech krajobrazy czy ciekawe zabytki, ale także możliwość spróbowania lokalnych potraw czy trunków. W niewielkiej Macedonii Północnej (ma powierzchnię mniejszą niż województwo wielkopolskie) można znaleźć wszystko co jest niezbędne do udanego wypoczynku. Co może Macedonia zaoferować do wypicia?

Wino

Ze względu na doskonałe warunki klimatyczne (duża ilość słonecznych dni) oraz tradycje sięgające starożytności Macedonia słynie z wybornych win. Na półwyspie Bałkańskim trudno jest spotkać słodkie wina. Dominują wina wytrawne oraz półwytrawne. W Macedonii można znaleźć wino półsłodkie Vitač produkowane przez winiarnię Tikveš. Powstaje ona ze szczepu winogron Vranec. Dzięki aromatowi przejrzałych owoców, słodkawy smak długo utrzymuje się na podniebieniu.

Wypoczywając w Macedonii warto spróbować gatunków win, które występują tylko w tym kraju. T'ga za Jug, czyli tęsknota za południem jest odmianą szczepu Vranec. Nazwa pochodzi od tytułu wiersza napisanego przez przez znanego macedońskiego poetę Konstantina Miładinowa, który pochodził z miasta Struga nad jeziorem Ochrydzkim. Obecnie Struga jest popularnym i przyjemnym kurortem, gdzie można wypocząć w hotelu Drim dysponującym plażą z łagodnym zejściem do wody. T'ga za Jug jest winem czerwonym, półwytrawnym robionym z szczepu Vranec. Ma aromat czerwonych owoców, a na podniebieniu wyczuwalne są nuty czarnej porzeczki, malin, jeżyn i rodzynek.

Bardzo popularna jest także Aleksandria zarówno biała, czerwona jak i różowa. W zależności od rodzaju może być wytrawna albo półwytrawna. Nazwa nawiązuje do starożytnego władcy Macedonii Aleksandra Wielkiego, którego monumentalny pomnik można podziwiać w Skopje. Miłośnicy białych win powinni skosztować Temjaniki o złocistożółtej barwie, wyraźnym aromacie fiołków z nutami przejrzałej mandarynki, smaku gałki muszkatołowej i niepowtarzalnym finiszem. W Macedonii można skosztować gatunków win popularnych także w innych krajach: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay czy Riesling. 

Najstarsza macedońska winnica to Tikveš, która była założona w 1885 roku. Nazwa pochodzi od regionu, w którym jest zlokalizowana. Co ciekawe i istotne region Tikveš znajduje się na tej samej długości geograficznej co Toskania we Włoszech, Bordeaux we Francji i dolina Napa w USA, skąd pochodzą słynne wina. Jest to jeden z największych regionów Macedonii pod względem powierzchni i znajduje się na szerokości geograficznej 41-42˚. Klimat jest mieszany, kontynentalno-śródziemnomorski. Południe regionu Tikveš jest zdominowane przez klimat śródziemnomorski z długimi i gorącymi latami. Na północy przeważa klimat kontynentalny z łagodnymi i mokrymi zimami. Średnia roczna temperatura wynosi 13,3˚C, natomiast w okresie wegetacji 18˚C. Latem temperatura może sięgać ponad 40˚C. Oficjalna strona winiarni: https://tikves.com.mk/en/home/ Z innych znanych macedońskich winiarni warto wymienić Bovin https://winesofmacedonia.mk/bovin/, Skovin https://skovin.mk/homepage/, czy Stobi https://www.stobiwinery.com/. Winnica Stobi znajduje się bardzo blisko i nosi taką samą nazwę jak najbardziej znane stanowisko archeologiczne w Macedonii. W Stobi doszło do sytuacji, która obrazuje stosunki panujące w niektórych państwach bałkańskich. Gdy znaleziono starożytne popiersie, rząd macedoński postanowił umieścić je w swojej siedzibie. Natomiast muzeum działające przy stanowisku archeologicznym dostało od rządu kopię popiersia.

Większość hoteli, restauracji i sklepów w Macedonii jest dobrze zaopatrzone w wina, które są prawie wyłącznie krajowej produkcji.

Rakija

Zwolennicy mocniejszych trunków nie będą w Macedonii zawiedzeni. Dominuje tutaj rakija czyli alkohol wysokoprocentowy (40% i powyżej) produkowany najczęściej z winogron. Oczywiście można spotkać także inne na przykład ze śliwki, jabłek, wiśni czy pigwy. Zgodnie z prawem macedońskim każdy może legalnie pędzić rakiję, jest więc ona dostępna w wielu źródłach. Trzeba pamiętać o tym że alkohol domowej produkcji najczęściej jest sprzedawany w plastikowych butelkach i bywa różnej jakości. Z  produkowanych przemysłowo rakij to winiarnia Tikveš oferuje rakiję w kolorze białym oraz żółtym (leżakujące w dębowych beczkach).