Najciekawsze miejsca na Krecie (Grecja). Co warto zobaczyć?

Rego-Bis, 14.12.2022

Kreta to skarbnica dla każdego, kto chce zanurzyć się w początkach kultury europejskiej i prześledzić historię sięgającą tysiącleci. Jednocześnie jest to raj dla wielbicieli słońca, którzy pragną wypocząć i rozkoszować się słodkim życiem na plażach, spróbować kulinarnych pyszności i odstresować się na imprezach. Kreta posiada imponujące starożytne stanowiska archeologiczne, zwłaszcza z epoki kultury minojskiej. Zwiedzanie można dopełnić wizytami w interesujących muzeach, zwłaszcza Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, które jest jednym z najważniejszych placówek tego typu na świecie. Rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że Kreta jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji all-inclusive 2023 czy to razem z dziećmi czy na romantycznym wypadzie tylko we dwoje. Długie, piaszczyste plaże z idyllicznymi zatoczkami i krystalicznie czystą wodą sprawiają, że beztroski urlop w Grecji będzie wyjątkowym przeżyciem. Dobrze oznakowane szlaki turystyczne przez wysokie góry i głębokie wąwozy zadowolą nawet wytrawnych wędrowników. Tętniące życiem kurorty zapewnią nocne przeżycia osobom spragnionym rozrywki. Nie należy zapominać o sztuce, przecież z Krety pochodził słynny malarz El Greco. Niezależnie czy jest się miłośnikiem kąpieli, przyrody, pieszych wędrówek, historii czy kultury na największej greckiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto na Krecie zobaczyć ?

Spinalonga

Spinalonga to wyspa forteca na południowo-zachodnim wejściu do zatoki Elounda. Kiedyś była częścią pobliskiego półwyspu Spinalonga. Jednak w 1526 roku Wenecjanie zbudowali kanał przecinający półwysep. Wyspa została przez nich ufortyfikowana i przez wiele lat była pierwszą linią obrony Eloundy. Od 1903 do 1957 roku Spinalonga była wykorzystywana jako kolonia trędowatych dla mieszkańców całej Grecji. Obecnie wyspa jest popularna wśród turystów, którzy ją odwiedzają, aby zobaczyć pozostałości po opuszczonej kolonii trędowatych, fortecę i liczne stare budowle. Można się tam dostać łodziom z pobliskiej Plaki. Wizyty na wyspie są jednak ograniczone do kilku godzin, ponieważ Spinalonga nie dysponuje miejscami noclegowymi. Wyspa oraz sąsiadująca z nią miejscowość Plaka zostały uwiecznione w powieści Victorii Hislop „Wyspa”. Książka wydana również w Polsce została sprzedana na całym świecie w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie grecka telewizja nakręciła najdroższy w historii kraju serial „To Nisi” (Wyspa) z budżetem 4 milionów euro, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem.   

Monastyr Świętej Trójcy

XVII-wieczny monastyr otoczony winnicami, gajami oliwnymi i cyprysami jest położony na półwyspie Akrotiri, około 15 kilometrów od Chanii.  Zbudowany pod koniec rządów weneckich na Krecie. Zespół klasztorny jest czworoboczny i ufortyfikowany, z prostokątnym wewnętrznym dziedzińcem, a pośrodku dziedzińca stoi imponująca świątynia Trójcy Przenajświętszej. Na terenie kompleksu znajduje się kilka urządzeń i budynków pomocniczych, takich jak tłocznia oliwy, tłocznia wina, piwnica na wino, ogromny zbiornik na wodę deszczową, stajnie itp. Ponadto duża jadalnia, biblioteka z bardzo starymi książkami, cele mnichów, nowsze opactwo, kostnica i mała kaplica poświęcona Chrystusowi. Warto zwrócić uwagę na trzy kopuły kościoła klasztornego, przed którymi stoją cztery potężne kolumny doryckie i dwie mniejsze korynckie, które otaczają wejście. Kościół jest mieszanką greckiej architektury prawosławnej i zachodniego manieryzmu i ma wnętrze wyłożone ikonami oraz ciemnoniebieski sufit mieniący się złotymi gwiazdami.W muzeum można zobaczyć przenośną ikonę św. Jana Teologa z początku XVI wieku, a także obrazy i rzadkie rękopisy. W sklepie klasztornym sprzedawane są wina i wyroby z oliwek wytwarzane przez mnichów.

Plaża Falassarna 

Egzotyczna plaża Falassarna jest zlokalizowana około 60 km na zachód od miasta Chania u zachodniego podnóża półwyspu Gramvousa. Na północnym krańcu plaży znajdują się ruiny starożytnego miasta Phalassarna. W zatoce Falassarna są jedne z najsłynniejszych plaż w Grecji. Rozciągają się one na dużym obszarze i składają właściwie z pięciu następujących po sobie plaż, z których dwie położone centralnie są najbardziej popularne. Piasek jest białawy, co sprawia, że turkusowy kolor wody przypomina tropiki. 

Powiązane oferty

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel & Spa Infinity Blue Boutique (Adults Only)

09.10.2024 - 14.10.2024 (5 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY SIŁOWNIA W CENTRUM MIASTA
2 737 zł 2 156 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły