Macedonia – faworyt wakacji 2023?

Rego-Bis, 07.10.2022

Jezioro Ochrydzkie, jedno z najstarszych na świecie słynie z niezwykle czystej wody. Dzięki wysokim temperaturom w lecie doskonale nadaje się do pływania. Nad jeziorem są zlokalizowane niezwykle interesujące miejsca do zwiedzania, co sprawia, że ten przepiękny zakątek Macedonii jest chętnie odwiedzany przez turystów. Warto wspomnieć choćby miasto Ochryda wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO słynące z niezwykłych zabytków sakralnych takich jak malowniczo położona cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo czy cerkiew św. Zofii. Nie należy również zapominać o majestatycznej twierdzy cara Samuela górującej nad miastem, skąd są piękne widoki na starówkę, czy o teatrze antycznym. Ze względu na długą historię i mieszankę różnych kultur miasto posiada intrygującą, oryginalną atmosferę. Warto pospacerować bez celu po starówce, gdzie są majestatyczne, stare domy często pięknie ukwiecone. Zachęcająca do przejścia jest również drewniana kładka prowadząca do Kaneo umiejscowiona bezpośrednio nad wodami jeziora Ochrydzkiego. Stylowe oświetlenie i przyjemne ścieżki prowadzące lasem pod twierdzą cara Samuela doskonale nadają się do romantycznych spacerów. Miłośnicy słodkości z pewnością się skuszą w Ochrydzie na lokalny deser: tort ochrydzki (ohridska torta) albo zajrzą do czarsziji (dawna turecka dzielnica handlowa), aby spróbować doskonałej baklawy. W tym miejscu warto również skosztować tradycyjnej kawy czy herbaty po turecku oraz aromatycznych grillowanych specjałów bałkańskich takich jak ćevapčići albo pljeskavica. 

Z innych ciekawych atrakcji położonych nad brzegiem jeziora warto wspomnieć Zatokę Kości (Zalivot na Koskite), gdzie się znajduje zrekonstruowana osada z czasów neolitycznych. Charakterystyczne drewniane domki zostały zbudowane na palach bezpośrednio nad wodą, co sprawia,  że to miejsce nasuwa skojarzenia bardziej z Karaibami niż Bałkanami. Osoby ceniące sobie dziewiczą naturę z pewnością nie przepuszczą okazji, aby zobaczyć Świętego Nauma. W tym miejscu oprócz niezwykle interesującego i ważnego historycznie monastyru św. Nauma można podziwiać źródła rzeki Czarny Drim.  Ze względu na fakt, że woda przebija skały, jest ona krystalicznie czysta i ma stałą temperaturę. To niezwykle przyrodniczo piękne miejsce przypomina źródło Niebieskie Oko (Syri i Kaltër) położone na południu Albanii blisko miasta Saranda. Ciekawym miejscem na plażowanie i nie tylko jest wioska Trpejca nazywana Saint-Tropez Macedonii. Słynie ona z pięknych kamiennych plaż z charakterystycznymi owalnymi kamykami. Ze względu na rodzaj wybrzeża i okoliczne skalne klify zakątek ten przypomina Chorwację. Zważywszy na rybacki charakter wioski, Trpejca ma reputację miejsca, gdzie można zjeść najlepszą rybkę nad jeziorem Ochrydzkim.

Co jest jednak największym atutem jeziora Ochrydzkiego, który może sprawić, że będzie to hit wakacji 2023 - to niezwykłe połączenie wody i gór. Masyw górski Galiczica z szczytami sięgającymi ponad 2000 m.n.p.m. zapewnia wyjątkową scenerię do wypoczynku niezależnie czy planuje się leniwe wakacje w opcji all-inclusive czy intensywne zwiedzanie. Nad jeziorem Ochrydzkim znajdują się nowoczesne hotele z basenami i centrami spa, jak choćby ceniony przez polskich turystów Laki Hotel & Spa. Osoby preferujące bliskość miasta i wysoki komfort mogą wybrać Unique Resort & Spa znajdujący się blisko centrum Ochrydy i posiadający duże, przestronne pokoje. Hotel Aqualina jest przyjazny rodzinom ze względu na duży basen z atrakcjami dla najmłodszych. Z budżetowych hoteli warto wspomnieć znajdujący się przy promenadzie w Ochrydzie Hotel Millenium Palace czy Hotel Klimetica w wiosce Sveti Stefan. Kolejną zaletą wczasów jest szybki transfer do hoteli. Odległość z centrum Ochrydy do lotniska imienia Świętego Pawła Apostoła, gdzie lądują samoloty czarterowe LOT- u z Katowic i Warszawy to zaledwie około 10 kilometrów.